hory (10 of 13)

Přijměte pozvání do kraje, kde železná ruda jako hlavní surovina hrála odjakživa největší roli. O čemž svědčí už název via ferraty i nedalekého městečka Eisenerz (železná ruda). Kdysi neposkvrněné alpské údolí s horskými loukami a strmými vápencovými stěnami utrpělo ve 20. století tvrdý šrám, jehož jizvy se boudou hojit po dlouhá léta. Místní obyvatelé se ale tomu snaží statečně čelit a vytvářejí v regionu nejrůznější turistická lákadla. Jako například via ferraty… V posledním desetiletí vzniklo v okolí městečka Eisenerz hned několik sportovních zajištěných cest. A většina je určená pro opravdu silné a vytrvalé jedince. Extrémní Kaiserschild Klettersteig překonává od nástupu převýšení 360 metrů v téměř konstantní obtížnosti D/E. Nedaleký Kaiser – Franz – Joseph sice střídá jednodušší pasáže s těmi náročnými Déčky, ale jeho délka 850 metrů ve strmé stěně budí respekt. Perlička na závěr v podobě průstupu jeskyní Rosslochhöhlen je dokonce ještě náročnější ale vyloženě logicky vedená.

hory (7 of 13)
foto © Tomáš Hudolin

Náš Eisenerz Klettersteig byl vybudován v roce 2006 a klasifikací odpovídá stupni C/D. Jedná se však o naprosto logicky vedenou linii po západním hřebeni Pfaffensteinu (1 865m). Jednodušší lezecké pasáže od Béčka po Céčko jsou zpestřeny několika kratšími C/D výšvihy osazenými kolíky. Závěrečný vzdušný traverz po polici a kolících ve strmé stěně je pak doslova doslova vyvrcholením celé zajištěné cesty.

 

Přístup

Zaparkujte auto nad městečkem Eisenerz a rozhodně se nenechte odradit dlouhým nástupem cca 700 výškových metrů, převážně lesní pěšinou. O hodně byste přišli. Sledujte zančení č. 825 Markussteig a Pfaffenstein Klettersteig až na polici pod stěnou, kde začíná via ferrata.

Popis cesty

Hned se startu vás prověří první obtížnější úsek C/D. Nad ním se terén pokládá až na velkou travnatou polici, odkud následují dva kratší strmé výšvihy, opět C/D. Po vzdušném, ale snadném hřebeni se dostanete na odpočinkový hřebínek, ideální na doplnění energie. Čeká vás totiž to nejlepší! Exponovaný překrok Erzbergerschritt do stěny prošpikované kramlemi. Nad stěnou se nabízí poslední možnost odpočinku a také zápisu do knihy výstupů. Pak už jen ten závěr. Komín na rozpor a koutem C/D s pomocí kolíků. A jste na hřebeni vedoucím krátce k vrcholovému kříži Pfaffensteinu (1 865m). Zde si v klidu můžete prohlédnout rezavě hnědou, po vrstvách odtěženou horu Erzberg.

Sestup

Z vrcholu doprava po exponovaném chodníku Markussteig, který vás dovede zpět na začátek zajištěné cesty. Nebo okružní túrou přes Südwandsteig č. 826. Pozor, sestup po chodníku č.824 k Leopoldsteiner See byl nedávno stržen lavinou a je neschůdný. Osobně se mi Eisenerz Klettersteig ohromě líbí. Snad proto, že cesta po západním hřebeni je přirozenou linií a nejedná se o znásilňování skály aby se za každou cenu vybudovala ferrata. Takže doporučuji vyrazit. Pokud si sami netroufáte, tak třeba s naší agenturou Summit Leader. Inspirujte se předtím na fotkách od Tomáše Hudolina. Berg heil!

hory (6 of 13)
foto © Tomáš Hudolin
hory (8 of 13)
foto © Tomáš Hudolin
hory (9 of 13)
foto © Tomáš Hudolin
hory (10 of 13)
foto © Tomáš Hudolin
hory (11 of 13)
foto © Tomáš Hudolin
hory (12 of 13)
foto © Tomáš Hudolin
hory (13 of 13)
foto © Tomáš Hudolin

hudolin_cerny_maly-lepsi Všechny krásné fotky pocházejí od našeho dvorního fotografa Tomáš Hudolina. Pokud se vám líbí, navštivte jeho web www.hudolintom.com a nechejte se inspirovat životem, jak ho vidí Tom objektivem svého fotoaparátu.