cepin (4)

Můžete se o něj opřít nebo s ním zastavit pád na strmém svahu. Své uplatnění najde jako sněhová kotva nebo jistící stanoviště ve sněhu. Jeho ostrý hrot poskytne vašemu tělu oporu i v těch nejstrmějších ledových terénech. Univerzální pomocník, na kterého se vždy můžete, a také musíte, plně spolehnout. Proto je důležité vybrat ten správný cepín.

cepin (4)

 

Ohlédnutí do historie

Cepín jako součást horolezecké výzbroje prošel dlouhým a výrazným vývojem. Je zvláštní, že ještě na konci 60. let, tedy v době, kdy se první člověk procházel na Měsíci, horolezci stále používali cepíny s lámavým dřevěným topůrkem. Až na počátku další dekády se v USA objevila první hliníková topůrka, která se používají dodnes. Průkopníky v oblasti speciálních lezeckých cepínů byli Skotové, kteří ve svých zledovatělých roklinách zjistili, že rovnováhu poskytne jen hlavice tvaru kotvy. Kdyby lodě měly kotvy ve tvaru tehdejších cepínů, žádná z nich by nikdy nezakotvila :-)

 

Turistický cepín

Při nákupu cepínu si musíte napřed ujasnit, jaký základní typ hledáte. Zda potřebujete cepín na ledovcové túry nebo takzvanou „zbraň do ledu“ určenou na lezení po ledopádech.

cepin (1)

Turistický cepín na ledovcovou turistiku má rovné nebo jen mírně zahnuté topůrko zakončené jednodílnou hlavicí, kterou tvoří ostrý zobák a lopatka. Opačný konec topůrka je opatřen hrotem pro lepší oporu ve sněhu a ledu. Jeho celkové vzezření vychází z původního a osvědčeného tvaru písmene T. Jeho hlavní funkcí je opora na strmých svazích, v hlubokém sněhu, slouží také pro sekání stupů nebo třeba plošiny pro bivak. Jako spolehlivá sněhová kotva poslouží při pádu spolulezce do ledovcové trhliny.

Výběr vhodné délky je individuální záležitostí. Nejlépe uděláte když se budete držet univerzální poučky, která praví: Ve stoje uchopte cepín za hlavici a nechte volně viset podél nohy, spodní hrot by vám měl sahat přibližně ke kotníkům.

 

Lezecký cepín

Nejmodernější zbraně do ledu mají o něco kratší násadu, která je ve své délce cca 60 cm výrazně zakřivená. Toto zakřivení umožňuje ideální švih cepínu a tím i jeho zaseknutí do vertikálního ledu. Lezecké cepíny se zásadně používají v páru, kdy jeden je většinou opatřen lopatkou a druhý kladivem pro zatloukání skob. Zobák cepínu je většinou výměnný aby jej bylo v případě opotřebení možné vyměnit za nový.

cepin (2)Speciální cepíny na drytooling a závodní lezení mají rukojeť ještě zprohýbanou tak, aby ji bylo možné uchopit oběma rukama a například lopatku ani kladivo nemají vůbec. Vyvážení celého cepínu je pak přizpůsobeno spíše na zakládání než zasekávání hrotu. Lezci si při závodech cepíny často přechytávají z ruky do ruky, visí na jednom cepínu a druhý si odkládají na rameno nebo jej třeba drží v zubech. Jen aby nevyklouzl :-)

 

Jak správně nosit cepín?

cepin (3)To bývá pro mnohé celkem oříšek. I když většina batohů disponuje poutky pro fixaci cepínu, málokdo ví, jak je správně použít. Výsledkem je někdy i dost nebezpečné přichycení cepínu, který ohrožuje všechny okolo. Při nákupu batohu požádejte prodavače aby vám fixaci cepínu předvedl.

Během túry musíte být neustále připraveni zastavit za pomocí cepínu případný pád. Proto jej uchopte za hlavici, rukou, která je blíže svahu (chcete-li v horní ruce) a zásadně lopatkou dopředu. Zastavení pádu cepínem je základní dovedností pro pohyb ve sněhovém terénu a měli byste ji bezchybně ovládat.

 

Péče o cepín

I tomuto kousku železa je třeba čas od času věnovat trochu pozornosti. Základem je broušení. K tomu použijte jemný ruční pilník a několika tahy přejeďte s rozvahou hroty tak, abyste zachovali jejich původní tvar a neubírali zbytečně moc materiálu. Rozhodně se vyhněte použití jakékoliv elektrické brusky, která materiál zahřívá na vysoké teploty, kvůli nimž může dojít i k jeho zkřehnutí.

cepin (5)
Zastavení pádu na strmém svahu za pomocí cepínu.

nove_logo_mPři ledovcové turistice využijete celé spektrum znalostí ze skalního, ledového a zimního terénu. Setkáte se se spoustou situací, které musíte být schopni okažitě řešit. Potřebné znalosti můžete získat na ledovcovém kurzu. Pakliže toužíte po dobývání vertikálních ledů, mohou vaše první kroky vést na ledovou stěnu v Jeseníkách.