vo2max-treninkove-plany

Co je to VO2 max a proč se stalo symbolem fyzioterapeutického a tréninkového centra?

V odborné terminologii je VO2 max ukazatelem naší fyzické kondice (aerobní vytrvalosti), jedná se tedy o maximální spotřebu – využití kyslíku. Udává se v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. A platí, že čím vyšší hodnota VO2 max, tím déle a rychleji jsme schopni provádět fyzickou vytrvalostní aktivitu, protože se nám do svalů dostane větší množství kyslíku, které můžeme využít v zátěži. S vyšším VO2 max také dosáhneme lepší a rychlejší regenerace svalů při sportovních hrách, kde dochází k přerušení aktivity pauzou dlouhou minimálně 90 sekund, jako je např. hokej.

vo2max-biorezonance

Významnou roli v hodnotách VO2 max hraje genetika. Někteří autoři uvádí, že dědičnost je zde možná až z 50 %. Mezi další hlavní faktory ovlivňující VO2 max je pohlaví – muži mívají vyšší hodnotu, věk – maximum je možné měřit kolem 25. roku života a nadmořská výška – s vyšší n. v. hodnota klesá. Měření VO2 max probíhá na cyklistickém či běžeckém ergometru ve specializovaných centrech a zátěžových laboratořích. Průměrná hodnota VO2 max u netrénovaného jedince je v rozmezí 30-35 ml/kg/min a u dobrých vytrvalostních sportovců v rozmezí 60-75 ml/kg/min. Jedna z nejvyšších VO2 max byla naměřena např. u norského běžce na lyžích Bjorna Daehlieho, kde byla hodnota 92 – 94 ml/kg/min nebo u cyklisty Lance Armstronga s hodnotou 85 ml/kg/min.

vo2max-technika-behu

Pro nás z centra fyzioterapie a tréninku je VO2 MAX symbolem toho, co potřebujeme k životu – kyslík, vzduch, nádech, pohyb i harmonie duše… Někdy je však potřeba dostat tělo i mysl do správného stavu a rozpoložení, abychom si mohli užít to, co nás baví…U nás najdete spojení všeho – zátěžový test a trénink připravený vám na míru i to, co je nezbytnou součástí každého sportu – fyzioterapii, regeneraci, relaxaci i řešení problému psychosomatiky…to vše v rukách profesionálního týmu trenérů a terapeutů. Naším cílem je zajistit Vám kompletní sportovně-terapeutický program s individuálním a profesionálním přístupem.

Za tým VO2max Barbara Vohlídalová

vo2max-logo

vo2max-tym-cs


 

Chcete-li se s nabídkou centra VO2max seznámit blíže a v reálném sportovním prostředí, nabízíme vám skvělou příležitost. Dámský cyklistický víkend v Lužických horách nebude jen o ježdění na kole, ale také o kompenzačních cvičeních, regeneraci a fyzioterapii s Vendy. Dámy, jste vítány!