deti-1

Lezení je pro děti naprosto přirozeným pohybem. Ocelové kramle, žebříky či lanové mosty nabízejí ideální příležitost, jak poznat své tělo, rozvíjet koordinaci a rovnováhu v přírodě na čerstvém vzduchu. V následujících odstavcích jsem pro vás sesumíroval nejen základní bezpečnostní rady, ale i několik tipů, kam s vašimi dětmi vyrazit za novým dobrodružstvím.

Obecně lze na via ferraty vzít děti už od šesti let věku. Záleží na vzrůstu a fyzických schopnostech. Základním předpokladem pro bezpečné lezení s dětmi je však znalost používání lana a dojišťování vašich svěřenců po celou dobu lezení.

deti-1

 

Základní rady pro bezpečné lezení s dětmi

Vyberte vhodnou via ferratu, nejlépe takovou, kterou dobře znáte a jejíž obtížnost nepřesahuje schopnosti vaše ani dítěte. Pro začátky je ideální začít nižší obtížnost v rozmezí A/B – B/C podle věku a vzrůstu dítěte. Vhodné jsou také ty zajištěné cesty, které nabízejí dostatek míst k odpočinku a únikové varianty v případě špatného počasí nebo nedostatku sil.

Kompletní vybavení a znalost jeho používání je naprostou samozřejmostí. Pro děti do 130 cm se jednoznačně doporučuje celotělový úvazek. Nezbytné jsou taktéž dobře sedící přilba a jistící set, stejně jako lano, karabiny a jistítko pro dospělý doprovod.

Kromě technického vybavení neopoměňte do batohu přibalit dostatek jídla a vody podle délky túry, pohotovostní lékárničku a něco teplejšího na přioblečení.

Ještě než vyrazíte na samotnou túru, zkontrolujte předpověď počasí pro danou oblast. Pokud hlásí déšť a bouřky zůstaňte raději doma.

Před nástupem na zajištěnou cestu dítěti srozumitelně vysvětlete a také prakticky předveďte používání bezpečnostního vybavení. Rovnou svého svěřence navažte na lano osmičkovým uzlem.

Přestože budete k jištění dítěte používat lano, je nezbytné současné cvakání se do ocelového lana jistícím ferratovým setem. Postupujte jako první před dítětem, raději po kratších pasážích a s neustálým vizuálním kontaktem. V místech, kde dochází ke změně směru nebo hrozí kyvadlový pád, procvakněte raději lano expreskou.

deti-3

Ve svislých úsecích čeká dítě zajištěné ferratovým setem na bezpečném místě až přelezte na vhodné a prosotorné stanoviště, odkud můžete dítě dobírat lanem nahoru. Ideální je použít poloautomatické blokovací pomůcky (grigri, reverso,…) případně HMS karabinu a poloviční lodní uzel.

Jistící lano má v prvé řadě zabránit případnému pádu, eventuálně pomoci mírným tahem nahoru dítěti v těžkých úsecích cesty.

Většina ferratových setů není konstruována na dětskou váhu, ideálně fungují pro osoby s hmotností 70 – 90 kg. Např. firma Edelrid ale vyvinula tlumič s možností nastavení váhy uživatele od 30 do 90 kg.

Na vhodných místech, kde to terén umožňuje, zastavte na delší dobu, odpočiňte si a napijte se. Čím menší dítě, tím častěji odpočívejte. Na závěr nezapomeňte na zaslouženou odměnu.

 

Upozornění

nove_logo_mVia ferraty, podobně jako jiné horolezecké aktivity jsou bezpečné pouze při dodržení základních bezpečnostních pravidel a správném používání materiálu. Pokud si nejste 100% jisti svými dovednostmi, můžete se obrátit na horolezeckou školu Summit Leader, kde máme s kurzy pro děti bohaté zkušenosti.

 

Ve druhém díle vás čekají tipy na konkrétní via ferraty vhodné pro rodiče s dětmi.