tilak_raptor (3)

Od loňského podzimu jsme na horách nepřehlédnutelní. Do nového hávu nás oblékli v šumperském Tilaku a výrazné barvy, které jsme zvolili, se blýskají na všechny strany. Základem našeho šatníku a také nejčastěji používaným kouskem v zimním období je Gore-Texová bunda Tilak Raptor. Co všechno při nákupu tohoto kousku za své peníze dostanete a jak bunda obstála při každodenním používání v mnohdy šílených podmínkách, jsem shrnul do následujících řádků. Inspirujte se…

tilak_raptor (3)

 

Neskutečný držák

Raptor se zrodil z nové generace třívrstvého materiálu GORE-TEX® Pro. To z ní, v kombinaci s ještě odolnějším materiálem v exponovaných partiích, dělá téměř nezničitelný produkt. Vysoká odolnost je samozřejmě vykoupena také o něco vyšší váhou, ale v případě Raptoru se nejedná o záložní bundu, kterou nosíte v batohu. Její přednosti vyplují na povrch, pokud ji aktivně používáte. A čím více, tím lépe.

tilak_raptor (4)

Časté nošení lyží na ramenou, těžký batoh ba dokonce ani zásah zobákem cepínu nezanechaly na Raptoru jedinou známku opotřebení. Snad jedině špína. Ta je na naší žluto-modré kombinaci jako pěst na oko. Teď v zimě to ale řeším jednoduše – párkrát bundu přejedu hrstí sněhu a je vypráno. Zřejmě dobrá impregnace :-)

 

Voda, vítr, sníh…

Gore-Tex je jen jeden. V minulosti jsem používal i jiné membrány, ale poté, co jsem před dvěma lety přešel na Gore, můžu svědomitě prohlásit, že nic lepšího není. Když vyrážím s klienty na túru, příroda k nám není úplně vždy shovívavá (proto si ale taky pořizujeme takovou bundu). Letos jsem s Raptorem zažil snad všechny zimní rozmary – od krásného chumelení přes sněhovou vánici až po mrznoucí srážky v kombinaci s vichřicí. Sice jsem pak dorazil na chatu namrzlý jak plechovka, ale uvnitř mi bylo fajn.

tilak_raptor (5)

Švy, podlepené širší 11 milimetrovou páskou, nepropustí pod bundu ani kapku vody a vítr kolem vás pluje jak v aerodynamickém tunelu. Když už přijde ten největší extrém, kdy vás sněhové krupky hnané větrem bičují z boku do tváří, pomůže promyšlená kapuce. Jednou rukou lze krásně utáhnout a utěsnit kolem lyžařských brýlí tak, aby se k vám nedostala ani vločka. Sedí samozřejmě i na horolezeckou přilbu. A pokud se chystáte válet ve sněhu, nezapomeňte si utáhnout sněhový pás, který je jinak odjímatelný.

 

Prostor pro vaše drobnosti

V Tilaku při tvorbě svých produktů opravdu myslí na konečného uživatele. Ne že prostě někam plácnou kapsu, ale každý detail je dokonale promyšlený. Takže právě ty kapsy jsou umístěné tak, aby byly snadno přístupné i se sedacím úvazkem a kapsička na levém rameni (např. na skipas) lze v pohodě otevřít a zavřít jednou rukou. Jediné, co bych malinko vytkl jsou textilní proužky na zipech. Velkou lyžařskou rukavicí se mi je prostě nedaří uchopit, klasické tenké už jsou v pohodě.

tilak_raptor (2)

A když už jsme u těch fungujících detailů, tak si představte, že natáhnete ruku, hledající další kvalitní chyt, nad hlavu a rukáv máte u lokte. Plný sněhu. S Raptorem buďte v klidu. Anatomicky tvarované rukávy sedí a na vašich pažích se ani nehnou. To oceníte právě pohybech, kdy dochází k extenzi paže nebo zvedání rukou nad hlavu. Je to příjemné, když vám bunda sedí.

 

Plusy
  • Gore-Tex.
  • Odolnost vůči mechanickému poškození.
  • Střih, který opravdu sedí.
  • Kapuce, kterou lze dokonale utěsnit.
  • Vlaminovaná protisněhová zábrana.
  • Kapsy přístupné i se sedacím úvazkem.
Mínus
  • Malé textilní štítky na zipech.

tilak_logoTilak je firma z podhůří Jeseníků, která stále šije a šít bude v České republice, konkrétně v Šumperku. Jako jediná v naší zemi má licenci na použití membrány Gore-Tex. A pokud se vám povede například roztrhnout kalhoty, v Tilaku vám je opraví tak, že poškození ani nepoznáte. Nejen skvělý pozáruční servis je tím důvodem, proč investovat do opravdu české značky. Nás velmi těší, že můžeme oblékat právě Tilak.

tilak_raptor (1)