asolo_salyan (1)

Je to už několik let, co jsem věrný botám italské značky ASOLO. Má to hned několik důvodů, od čistě osobních sympatií, přes líbivý design, až po perfektní tvar boty, který mi na noze sedí jako ulitý. Má se to asi takhle – rozbalím krabici, vytáhnu boty, zašněruji a bez obav z prvotních otlaků a puchýřů můžu vyrazit třeba i na týdenní přechod v Alpách. Takhle to u mě funguje. A jak jsem zaznamenal od dalších sympatizantů této zavedené italské stálice nejsem v tom sám.

Protože boty jsou mým hlavním pracovním nástrojem, dostávají pořádně na frak a většinou mi nevydrží déle jak jednu letní sezónu. Holt v tom umím chodit. Nebo spíš neumím? :-) Už loni na jaře jsem dostal od Asola novinku z kolekce ferratových bot s modelovým označením Salyan. A světe div se, chodím, v nich už druhou sezónu, což je na moje poměry dost husarský kousek. Teda ne ode mě, ale od té boty!

asolo_salyan (2)

Už když jsem Salyany dostal, bylo jasné, že italští vývojáři stvořili opravdu skvostný kousek. Na první čáře všemu vévodí chytlavý design boty, který ocenili i mí klienti, kteří se velmi často vyptávali, co je to za pěkné botky. Druhým velkým plusem je gumová obsázka chytře vedená téměř kolem celé boty. Ale hlavně, není ukončena přesně v tom místě kde se bota ohýbá, ale o kus dál. Takže se neodlepuje jako u podobných kousků jiných výrobců. A že jsem jich vyzkoušel.

 

Největší plus: Odolnost

Povedená obsázka je základním předpokladem vysoké odolnosti bot Asolo Salyan. Boty jsem používal dnes a denně na skalách a via ferratách, mým krokům dodávaly jistotu v ostré vápencové suti Dolomit i mezi kluzkými kořeny v lesích. Občas bylo potřeba překonat nějaké to sněhové pole. I tam mě Salyany podržely. A co víc, ani takové extrémní nasazení nemělo za následek rozpárání švů v exponovaných místech nebo odlepení ochranné gumové obsázky. Což se mi mnohdy často stávalo a poslal tak obuv do věčných lovišť. Salyany vydržely!

Dalším a nezanedbatelným faktorem, který přispívá k dlouhé životnosti je ten, že Asolo Salyan perfektně sedí na noze a nepohnou se ani o píď. Ono totiž když se bota na noze všelijak kroutí a v místě ohybu vznikají volné prostory k mačkání, je to výrazná zátěž na švy i obsázku. Salyany drží perfektně při každém kroku.

asolo_salyan (5)
Ostré testování Asolo Salyan v Dolomitech.

 

Podrážka

Ale abych jen nechválil. Malinko mě zaskočilo, jak rychle se u Salyanů sešlapala podrážka. A to přesto, že se jedná o Vibram. Nejvíce patrné je opotřebení na vnější straně chodidla pod malíkem. Ovšem teď po druhém létě vidím, že profil se sešlapal jen na určitou mez a teď si zase dlouho udržuje svůj stav. A také na druhou stranu, při tom každodenním zápřahu jaký už druhé léto za sebou dostávají… no zkrátka je to pochopitelné.

 

Shrnutí

Celkově vzato u bot Asolo Salyan netřeba šetřit superlativy. Druhé léto v ostrém nasazení za sebou a na botě není, kromě sešlapané podrážky, patrné žádné opotřebení. Všechny švy zůstaly neporušené, stejně jako obsázka drží na svém místě. Dokonce ani vnitřní část boty nad patou (u Achilovky) , která mnohdy trpí je jako nová. Tak já nevím jak bych to shrnul, aby to nevypadalo, že jsou to snad nejlepší boty na světě. Ale z těch, co se za ty roky vystřídaly na mých nohách určitě nejlepší jsou!

Hlavní plusy
  • design (možnost barevného provedení zelená, červená, modrá)
  • odolnost (pevné švy, kvalitně provedená gumová obsázka)
  • perfektní tvar, který dobře sedí na noze
  • dobrá přilnavost podrážky na kluzkém povrchu, ostrá špička (climbing zone)
Hlavní mínusy
  • absence Gore-Texu – záleží ovšem nakolik je to u nízkých trekovek vůbec mínus???

asolo_logoItalská firma Asolo vyrábí flexibilní, lehké a zároveň velmi odolné boty už od 70. let minulého století. Za tu dobu si značka Asolo získala tisíce spokojených zákazníků po celém světě, na nohou horolezců vystoupala ne bezpočet vrcholů a také obdržela několik mezinárodních cen za kvalitu a inovaci.