asolo_alta4

S každými dalšími botami Asolo, které se mi dostanou na nohy, je pro mě stále náročnější na ně psát recenze. Důvod? Totiž, nejlépe se vám hodnotí výrobky, které mají své mouchy. To pak můžete dalekosáhle kritizovat a navrhovat, jak by sto dalo udělat lépe. O čem ale chcete psát u Asola, když ty boty snad chyby nemají?

Jasně že se může jednat pouze o můj subjektivní dojem. Za ty roky strávené na horách mi ale rukama (nebo spíše nohama?) prošlo tolik bot tohoto italského výrobce, a všechny natolik kvalitní, že nemohu hodnotit jinak. Poslední kousek, který jsem obul před zimní sezónou byl VHT model Alta Via GV. Celokožené zateplené horolezecké boty s množností upnutí automatických maček. Strávil jsem v nich uplynulou zimu s následující bilancí…

 

Lezení ledů

Pro vertikální pohyb byly Alta Via stvořeny. Upnutí rámových lezeckých maček je samozřejmostí, stejně jako gumová obsázka po celém obvodu boty, jež chrání vaši nohu i botu před nechtěným poškozením. Konstrukce boty drží nohu na svém místě a působí pevným dojmem, kdežto komín dovoluje kotníku až nezvyklou volnost v pohybu dopředu – dozadu. To oceníte při cestě k ledopádu i následném lezení těžších ledů. Ledy tedy za jedna!

asolo_alta3

 

Takové to běžné chození

Když žijete na horách, tak jsou Alta Via denní rutinou. Na odhazování sněhu kolem domu stejně jako na celodenní postávání ve sněhu při kurzech s klienty. V obojím obstojí na výbornou díky zateplené membráně GORE-TEX® Insulated Comfort. Ani za celý mrazivý zimní den vás nezábne a navíc se v nich také až překvapivě citlivě ovládá spojka v autě. To taky není k zahození :-)

 

Zimní výšlap

Osobně moc nemám rád, když mi bota obepíná kotník, chybí mi jakoby volnost pohybu, a proto třeba v létě kotníkové boty nenosím vůbec, a to ani do těžších terénů Dolomit či Julských Alp. Do sněhu je ale vysoká bota nutnost a tak to vždycky nějak přetrpím. O to více mě Alta Via při zimních túrách překvapily tím, že mi  vůbec nepřišlo, jako bych měl na noze kotníkové boty. Určitě tomu přispěla i jejich nízká hmotnost, ale hlavně asi fakt, že v Asolu prostě vědí, jak ušít komfortní botu.

 

asolo_logoPakliže chcete komfortní botu do hor, ve které se nemusíte obávat puchýřů, otlaků a jiných nepříjemností, doporučuji jednou vyzkoušet Asolo. Já jsem to udělal už před mnoha lety a pokaždé se po krátkých experimentech s jinými značkami vracím k ověřené klasice. Jestli myslíte že si vymýšlím, jinak než osobní zkušeností to stejně nezjistíte :-)

asolo_alta2