hochschwab_1_converted

Před sezónou přinášíme tip na zajímavou oblast, která potěší srdce skialpinisty hned v několika ohledech. Pohoří Hochschwab vytváří mohutnou hradbu na samém východě rakouské spolkové země Štýrsko a pro svou dobrou dostupnost je pro našince ideálním víkendovým cílem. Nejvyšší stejnojmenný vrchol přesahuje magickou hranici dvou tisíc metrů, což je zárukou dobrých sněhových podmínek po celou zimu. Objevte Hochschwab v následujících řádcích.

 

Vysokohorský ráz v malém měřítku

Vápencový hřeben pohoří Hochschwab, přes svou poměrně nízkou nadmořskou výšku a malou rozlohu, nepostrádá dramatičnosti alpských velikánů. Terén prostoupený strmými vápencovými stěnami, hlubokými roklemi a lavinovými žlaby nabízí skialpinistů netušené možnosti. Kompletní bezpečnostní vybavení, tedy pípák, sonda a lopata, je samozřejmostí a do batohu nezapomeňte přibalit také mačky s cepínem. Nezřídka se stane, že narazíte na do tvrda vyfoukané úseky, jako například vrcholová pyramida nejvyššího vrcholu pohoří, která je bičována větry ze všech stran.

hochschwab_1_converted

 

Vydejte se až úplně nejvýš

Klasickou túrou, kterou zvládnou i méně zkušení skialpinisté, je výstup na nejvyšší vrchol oblasti, stejnojmenný Hochschwab (2277 m). Každý váš krok vedoucí vzhůru údolím Seetal budou z obou stran lemovat strmé a neprostupné vápencové stěny. Od horské chaty Voishaler Hütte (1654 m) začnou výškové metry přibývat rychleji a před vámi se otevře nádherná skialpová aréna. Strmější svahy střídají nekonečné sněhové pláně a ve vaší hlavě už začínají vyvstávat myšlenky na očekávaný sjezd tímto Eldorádem.

Moderní chata Schiestelhaus (2153 m), ležící kousíček pod vrcholem, je ideálním místem k chvilkovému odpočinku a nabrání sil na vrcholový útok. Po překonání strmého, a někdy dost ledovatého výšvihu, překonáte exponovanou rozsedlinu a po chvíli už si užíváte luxusních výhledů. Při sjezdu, který vede po stejné trase jako výstup si poctivých 1300 nastoupaných výškových metrů vychutnáte v opačném gardu. Až vás budou stehna pálit :-)

hochschwab_4_converted

 

Dvoudenní přechod

Pokud vám nevadí spaní ve vymrzlém winterraumu, můžete Hochschwab překlenout během dvoudenního přechodu. Vydejte ze sedla Seebergalm na hřeben vpravo nad údolím Seetal a užívejte si nádherných plání i exponovaných terénů v okolí pyramidy Ringkamp (2153 m). Na závěr dne sjeďte z hřebene k chatě Voisthaler Hütte, kde urychleně zatopte v malinkém winterraumu. Na druhý den si pak nechce výstup na samotný vrchol Hochschwabu a přechod zakončete sjezdem dolinou Trawiestal ke Gasthofu Bodenbauer. Pro návrat do sedla Seebergalm asi bude nejlepší vydat se stopem.

hochschwab_3_converted

 

Kde přenocovat

Kromě již zmiňované Voisthaler Hütte najdete na Hochschwabu také jednu z nejmodernějších alpských chat – Schiestlhaus. Jedna z prvních tzv. pasivních staveb ve vysokohorském prostředí se nachází kousek pod nejvyšším vrcholem pohoří. Chata byla zkonstruována tak, aby vydržela i extrémní počasí, jako třeba vítr o rychlosti 200 km/h, elektřinu generují solární panely a jako zdroj tepla se využívá třeba odpad z kuchyně. Pro zimní období, kdy je chata zavřená, je k dispozici luxusní winterraum se stálou teplotou 14°c, matracemi a dekami.

hochschwab_2_converted

Tak co, přesvědčil vás Hochschwab? Kdy vyrazíte?