snowbike-001

Snowbiky si po 29″ a 27,5″ ráfcích hlasitě říkají o další milník horské cyklistiky. Jejich popularita, zejména během letošní zimy, nabírá neskutečných obrátek. A co bychom to byli za outdoorovou školu, kdybychom je i my neotestovali? Díky SCOTT SPORT měl náš instruktor Lukáš jedinečnou příležitost snowbike vyzkoušet na hřebenech Krkonoš. A jelikož je Lukáš bývalým závodníkem mezinárodního MTB teamu, test to byl opravdu intenzivní, více už v jeho reportu…

snowbike-001

Kolem jedenácté parkujeme v Medvědím koleni na okraji Špindlu, kde už na nás čekají dva Big Edové, nové sněžné biky z produktové řady Scott Scale. S Jakubem vůbec netušíme, co nás čeká, jaké to bude, jak snowbiky pojedou či nepojedou a o to víc se těšíme.

Vyrážíme po sněhem pokryté silnici směr Špindlerovka, sklon stoupání zanedbatelný, přesto nám hned z počátku moc lehčích převodů na pastorku nezbývá a pomalu se na podhuštěných pneu pohupujeme k první odbočce. Máme přeci biky a jsme na horách, takže hurá do terénu, hezky kolmo po žluté směr hřebeny, stoupání tak přiostřuje a na dlouhou dobu řadíme kašpárka, občas se i projdeme. Snowbike se sice moc neboří i na měkčím podkladu ale pohánět do kopce tohohle 15,3 kg drobečka fakt není žádná sranda.  Během pětikilometrového stoupání k bývalé Petrovce zdoláváme převýšení 466m a nejen že se pekelně potíme, ale především získáváme obdiv nespočtu turistů, lyžařů, sáňkařů. Většina běžných civilistů totiž vůbec netuší, že nějaké snowbiky existují.

snowbike-002

Po více jak hodině jsme konečně na hřebeni, tempo výstupu se tedy od běžné chůze téměř neliší. Tady ale přiostřuje, prašan po pás, takže přichází na řadu tlačení. Jsme ale v takové euforií, že si i to užíváme. U Dívčích kamenů dáváme Chimpanzee a oblíkáme goráčovky, tolik očekávány první sjezd je tu. Sedlo níž, konečně zařadit velkou placku a jde se na to! Nejdřív trochu techniky a slalomu mezi hřebenovými tyčemi. Bike je hravý, ovladatelný, drží perfektně. Následuje ostrá levá a kolmo dolů k Martinovce, cesta nic moc prošláplá, sněhu přibývá. V prašanu se  začínáme válet ostošest…

snowbike-004

snowbike-005

???????????????????????????????Sjezd na snowbiku v pořádném prašanu je freeride neskutečných rozměrů. Stačí mít rychlost a trochu odvahy, crashů se bát nemusíte. Když je všude kolem více jak metr měkkého sněhu, padáte jak do peřiny. Maximálně se pomlátíte o vaše kolo, chce to hold rychle a daleko vystupovat. Platí tu jednoduchá rovnice, čím prudší sjezd a více sněhu, tím větší zábava. Tu se vám zapíchne přední kolo do prašanu, tu vás to zas vyhodí mimo cestu… Je to fakt psina, kterou si neskutečně užíváte.

snowbike-006

Od Martinovky přichází klidnější úsek v podobně traverzu k Labské Boudě, občas tlačíme, občas jedeme. Příjemným překvapením je, že naprosté většině protijedoucích běžkařů vůbec nevadíme. Že jim nějak znehodnocujeme prošláplou stopu nikoho ani nenapadne, naopak jsme spíše opět středem pozornosti. Na Labské dáváme luxusní vývar a trochu odpočinku. Po parádním manšestru pak valíme dál jak po silnici přes Pančavskou louku směr Vrbatovka.

snowbike-007

Odtud následuje dlouhatánský sjezd na Mísečky plný driftů. Stačí zahamtnout zadní brzdu, chytit dobrý balanc a ze snowbiku máte rázem sáňky. V závěru sjezdu mizíme z cesty do lesa, ať to ještě stojí za to. A z Míseček dolů do Špindlu? Po sjezdovce, jasná věc. Lyžaři už nejezdí, tak jí máme celou pro sebe, nářez. Od spodní stanice lanovky na Medvědín to máme  do kopce naštěstí už jen kousek, nohy totiž těžknou a biky moc nejedou. Začíná se stmívat, jsme zpět u auta a naše první 24 kilometrová snowbiková zkušenost s úctyhodným převýšením více než 2000 metrů je u konce. Jedním slovem, pecka. Milovníci vylomenin v zimních horách, rozhodně vyzkoušejte!


JC-logo-webLíbili se vám fotky z dílny profesionálního fotografa a horského dobrodruha Jakuba Cejpka? Pak vám rozhodně doporučujeme navštívit jeho web! Díky jeho exkluzivním fotoreportů zde můžete zdolat nespočet horských vrcholů a prožít spoustu outdoorových zážitků z tepla vašeho domova.