cassin04

Cassin05Pevná vůle a nebývalý cit pro výběr linie stály za úspěchy jednoho z nejuznávanějších horolezců historie. Riccardo Cassin se svými výstupy, v nichž se snoubí krása s obtížností, zapsal do kroniky světového horolezectví nesmazatelným písmem.

Narodil se 2. ledna 1909 v italském městě San Vito al Tagliamento. Vyrůstal bez otce, který rodinu opustil a emigroval do Kanady, kde zemřel při důlním neštěstí. Ve dvanácti letech odešel ze školy a začal pracovat v kovárně. Když mu bylo sedmnáct, dal na radu přítele a přestěhoval se do Lecca, kde si našel práci v ocelárně. Prvotní vášní mladého Riccarda byl box, ovšem jen do chvíle, kdy poprvé spatřil vápencové stěny v nedaleké oblasti Grigna, která leží na břehu jezera Lago di Como. Uchvácen pověsil rukavice na hřebík a naplno se vrhl do zdolávání vertikál. Brzy se připojil k lezecké skupině Ragni di Lecco (Pavouci z Lecca), v níž se seznámil se svým snad nejbližším partnerem na laně, Vittoriem Rattim. Společně v roce 1935 prostoupili severní stěnu Cima Ovest di Lavaredo a ustavili tak první z celé řady Cassinových velkých výstupů.

Cassin_Grigne
Cassin po ve skalách v Grigne.

O dva roky později nastoupili Cassin a Ratti spolu s Gino Espositem do severní stěny Piz Badile. Současně se o prvovýstup v téže stěně pokoušeli i lezci z Como Mario Molteni a Giuseppe Valsecchi. Obě družstva se setkala na konci prvního dne na malé plošině, kde přečkala noc. Dále pokračovala celá pětice společně a za velmi špatných podmínek vystoupila po třech dnech na vrchol, na němž řádila sněhová bouře. Dramatický sestup si bohužel vyžádal dva lidské životy. Molteni a Valsecchi zemřeli vyčerpáním nedaleko bezpečí chaty Ganetti.

Roku 1938 se Cassin vydal s Espositem a Ugo Tizzonim k severní stěně Eigeru, avšak úspěšný prvovýstup družstva Kasparek, Vörg, Heckmair a Harrer plány trojice Italů zhatil. Svou pozornost tedy obrátili k severní stěně Grandes Jorasses, v níž vytyčili nádhernou a mnohými obdivovanou cestu na Walkerův pilíř.

Cassin02
Tizzoni, Cassin a Espozito po návratu z Walkerova pilíře.

Během druhé světové války Cassin nenarukoval, ale pracoval v továrně vyrábějící armádní vybavení. V letech 1943 až 1945 se zapojil do hnutí odporu a jako partyzánský velitel bojoval v severní Itálii s Němci. Na sklonku války byl svědkem smrti svého přítele Rattiho, který padl, když se bok po boku snažili zabránit jednotce wehrmachtu v ústupu.

V poválečných letech se Cassin vrátil zpět do světa hor. V roce 1954 se měl zúčastnit italské expedice k vrcholu K2, ovšem pod záminkou srdečních problémů byl z týmu vyškrtnut. Roku 1958 zorganizoval úspěšnou expedici na Gasherbrum IV a v roce 1961 vystoupil přes jižní hřeben, dnes zvaný Cassin Ridge, na Mt. McKinley. Technicky náročný podnik upoutal i tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, který Cassinovu družstvu zaslal telegram s gratulací.

cassin04

V roce 1947 se Cassin rozhodl zúročit své bohaté zkušenosti a založil firmu na výrobu horolezeckého vybavení. Při vývoji využíval jak poznatky z lezení, tak znalosti, které nabyl před válkou v době, kdy si pro nedostatek financí vyráběl potřebné pomůcky sám při práci v ocelárně.

I v pokročilém věku si udržoval výbornou fyzickou kondici a vyrážel do hor. V 78 letech dokonce k 50. výročí zopakoval svůj prvovýstup na Piz Badile. Svým odhodláním, nadšením, ale i srdečností inspiroval. Riccardo Cassin se dožil požehnaných 100 let a zemřel 6. srpna 2009 v Leccu.