recco (2)

Až vyrazíte do obchodu pro novou lyžařskou bundu, je dost možné, že prodavač vám bude nadšeně vykládat o systému, jež je součástí onoho oblečku, a s nímž si na vás žádná lavina nepřijde. Vynález nese jméno RECCO, světlo světa spatřil už na počátku 80. let ve Švédsku a rozhodně není tak dokonalý, jak se může na první pohled zdát.

 

Jak to funguje

Systém RECCO byl vyvinut pro vyhledávání lyžařů a snowboardistů pod lavinou a funguje na zdánlivě jednoduchém principu. Součástí vašeho oblečení – bundy, kalhot, rukavic, dokonce i lyžařských bot – je malá destička, která funguje jako tzv. reflektor. Na sobě ho ani nepostřehnete, váži zanedbatelné 4 gramy a v ochranném obale je všit do oblečení. Takový reflektor navíc obsahuje pouze pasivní prvky a rezonanční obvod pro jednu specifickou frekvenci.

recco (5)
Princip fungování RECCO. Zdroj: recco.com

Profesionální záchranáři, a právě pouze oni, jsou vybaveni RECCO detektorem. Ten v minulosti vážil až 16 kg, následně zhubl na dnešních 1,6 kg. Princip vyhledávaní lze zjednodušeně popsat asi takto: Detektor vysílá určité elektromagnetické vlny, které se po odrazu od reflektoru zasypaného vrací ve dvojnásobné frekvenci. Výsledek se zobrazí vizuálně na displeji a současně také akusticky ve sluchátkách záchranáře.

 

Reálné použití

Takový je zhruba princip systému RECCO a laicky se může zdát výborný. Na místě je ale zmínit určitá ALE, která RECCO rozhodně nestaví na čelo žebříčku lavinových pomůcek.

 

1) Pouze pro profesionální záchranu

Systémem RECCO disponují pouze profesionální záchranáři. A to ještě ne ve všech zemích. U nás například pouze v Krkonoších. Vzhledem ke skutečnosti, že profesionální záchranné složky se na místo lavinové nehody nedostanou dříve než za 30 – 40 minut, šance zasypaného na přežití výrazně klesají (největší šanci na přežití máte prvních 18 minut).

recco (3)
Zdroj: recco.com

 

2) Pouze v blízkosti středisek

Největší uplatnění najde systém RECCO pouze v blízkosti lyžařských středisek, kde jsou schopni záchranáři zasahovat velmi rychle. Ovšem v případě špatné viditelnosti nebo silného větru, kdy nemůže vzlétnout helikoptéra, se čas nasazení opět prodlužuje. V odlehlejších oblastech je pak RECCO zcela nepoužitelné a primární je zde kamarádská pomoc a vybavenost lavinovou trojicí (pípák, sonda, lopata).

 

3) Lepší několik RECCO destiček

Jedna samotná destička (reflektor) například v lyžařské bundě ještě nemusí znamenat jistotu nalezení zasypaného. Můžete ji například vlastním tělem zakrýt a znemožnit odraz detektoru. Proto je lepší mít na těle destiček raději několik.

recco (1)
RECCO destička jako součást oblečení.

 

4) Malý dosah

Systém RECCO nedisponuje nijak velkým dosahem – pouze nějakých 10 – 20 metrů. To poměrně značně prodlužuje prohledání celého laviniště a nalezení zasypaného.

 

5) Mokrý sníh

Stačí přibližně 20 centimetrů vody nebo velmi mokrého sněhu a signál se k reflektoru vůbec nedostane a nikdo vás nenajde.

recco (4)
Zdroj: recco.com

 

Jen perlička navíc

Takže až vyrazíte pro novou lyžařskou bundu, nenechte se ukonejšit faktem, že když máte RECCO, laviny vás nemusí trápit. A vzpomeňte si třeba na následující souhrn informací o tomto systému:

  • RECCO nenahrazuje lavinovou trojici (pípák, sonda, lopata).
  • Není určen pro kamarádskou pomoc.
  • Není kompatibilní s lavinovými přístroji.
  • Omezené možnosti nasazení při špatném počasí.
  • Použitelný pouze v blízkosti středisek.
  • Detektory nedisponují všichni záchranáři (např. v ČR pouze 4 kusy v Krkonoších).

RECCO je tedy jen jakousi perličkou navíc, na kterou ale určitě nemůžete naložit všechny své naděje na přežití laviny. Nejdůležitější je základní lavinové vybavení a znalost, jak s ním zacházet. To se můžete naučit například na našem lavinovém kurzu v Jeseníkách.