skialp_pasy (7)

Stoupací „tulení“ pásy jsou nejchoulostivější součástí skialpinistovy výbavy a vyžadují si tedy i příslušnou péči. Lyže, ty stačí občas namazat a nabrousit, boty po výšlapu vysušit a hole případně rozebrat ať nezreznou. Ovšem když vám na túře přestanou lepit pásy a vy nemáte náhradní je to asi tak stejná tragédie, jako když cyklista píchne kolo. V obou případech nezbude nic jiného, než vzít svoje náčiní na rameno a vyrazit pěkně po svých. A věřte, že v bořícím se sněhu to nebude zrovna nedělní vycházka.

 

Příprava pásů na túru

skialp_pasy (2)Kromě mazání skluznic vašich lyží je za určitých podmínek vhodné věnovat stejnou službu i pásům. Ano, slyšíte dobře, i pásy se mažou. Mažou nebo impregnují, jak kdo chcete. Podstata je však stejná, a to taková, že zejména při teplotách kolem O°C a výše má sníh tendenci lepit se namrzat na spodní straně pásů. Výsledkem jsou pak bakule sněhu a velmi omezený skluz.

Pro impregnaci pásů se používají buďto speciální přípravky ve formě tuhého či tekutého vosku – vyrábí je např. firmy Colltex a Contour. Levnější a podobně úspěšnou variantou je měkký (žlutý) parafín, kterým pásy několikrát přejedete ve směru orientace chlupu. Jde jen o to, aby pásy neabsorbovaly vodu a tím nenamrzaly.

skialp_pasy (5)

 

Záložní pásy

Podobně jako již zmíněný cyklista s sebou vozí náhradní duši, tak skialpinista by v batohu měl mít vždy uloženy záložní pásy. Samozřejmě, námitka, že pásy nepředstavují zrovna malou investici je na místě. Jako záložní vám ale postačí úplně obyčejné úzké a rovné pásy se šířkou cca 65 mm, které jsou navíc univerzálně použitelné na téměř všechny druhy lyží. Je to opravdu jen a jen nouzovka.

skialp_pasy (3)Pokud vám i tak přijdou další pásy jako zbytečná investice, můžete zkusit levnější variantu – nouzové lepidlo ve spreji (vyrábí například firma Colltex). Lze ho nanášet i v mrazu, ovšem po nanesení je nezbytné nechat pásy několik desítek minut odvětrat v závětří a tak aby na ně nedopadaly sněhové vločky. Což nemusí být v zimě zrovna snadný úkol.

 

Co s pásy při sjezdu

Pakliže máte v úmyslu pásy po absolvování sjezdu opětovně použít, měli byste jejich lepící vrstvu udržet v relativním suchu a teple. Uložení v batohu, a zejména pak za chladných a vlhkých dní, není tedy tím pravým řešením. Léty prověřený způsob je sbalit pásy, rozepnout bundu a uložit pásy k tělu. Jedině tam jsou chráněny před povětrnostními vlivy a teplo, které vaše tělo vyzařuje, zabraňuje namrznutí lepící vrstvy.

skialp_pasy (4)

POZOR: Nezapomeňte ale pořádně utáhnout bederní popruh batohu nebo sedacího úvazku. Jinak se taky může stát, že pásy proklouznou pod bundou ven aniž byste to zaregistrovali. A to by teprve mohl být průšvih.

 

A po skončení túry

Ani po příchodu do tepla péči o pásy nezanedbávejte. Po celou túru vám oddaně sloužily a teď nastal čas se jim odvděčit. Rozhodně pásy nenechávejte po túře napnuté na lyžích. Naopak je sundejte a pověste na sušák, opěradlo židle nebo ramínko lepící vrstvou směrem ven. Tak aby se neměly tendenci slepovat dohromady. Určitě ale pásy neumísťujte příliš blízko ke zdrojům tepla, jako třeba ke krbu.

skialp_pasy (7)

 

Obnova lepící vrstvy

V závislosti na četnosti používání je potřeba jednou za čas zcela obnovit lepící vrstvu. Poznáte to sami, že pásy nelepí, jsou ušpiněné a plné jehličí a dalších skialp_pasy (1)drobných částic. Pokud chodíte pravidelně každý týden, obnova lepidla alespoň jednou za sezónu by měla být samozřejmostí. Jedná se však už o náročnější úkon, který vyžaduje zkušenosti. Takže doporučuji využít služeb odborníků, kteří vědí, jak na věc.

 

Pár užitečných rad na závěr
  • Při nalepování pásů si dejte záležet, zejména kolem hran.
  • Udržujte pásy v suchu a teple.
  • Vyvarujte se namočení pásů např. při překonávání vodního toku.
  • Používejte na pásy impregnace nebo alespoň vosk.
  • Naučte se skládat pásy i v silném větru.
  • Používejte ochrannou fólii aby se neničila lepící vrstva.
  • Po skončení túry pásy vždy řádně vysušte.
  • Pravidelně obnovujte lepící vrstvu.