prusik-použití (2)

Dalo by se říci, že schopnost uvázání prusíkova uzlu je pro horolezce téměř nezbytná. Těch několik málo smyček omotaných kolem lana dokáže v horách usnadnit mnoho situací, vytvořit spolehlivé jištění či dokonce zachránit život.

prusik-použití (4)
Prusíky se uplatní zejména při šplhání po laně technikou tzv. prusíkování. Tak je pravděpodobně objevil i Dr. Karl Prusik.

Prusíkův uzel, často zkráceně označován jako prusík, zavedl do horolezecké praxe rakouský hudební pedagog a horolezec českého původu Dr. Karl Prusik (1896 – 1961). Nebyl přímo jeho vynálezcem, protože uzel byl znám už dávno před jeho narozením, ale poprvé jej aplikoval do praxe poté, co se dostal na jedné z lezeckých túr do potíží. Jeho přátelé mu údajně hodili lano a on pomocí tkaniček z bot, které několikrát omotal kolem lan, vyšplhal vzhůru.

Dr. Karl Prusik byl svého času předsedou Rakouského alpského spolku a kromě mnoha prvovýstupů je také autorem řady o horolezectví a hudbě. Dnes díky „jeho uzlu“ můžeme nejen šplhat po laně, ale také sestavovat kladkostroje pro záchranu spolulezce nebo se zajistit při slaňování. A stačí nám k tomu pouze kulatá smyčky (tzv. repka) o průměru 6 mm vícenásobně omotaná kolem horolezeckého lana.

prusik-použití (3)
Záchranné kladkostroje na ledovci i na skále se bez prusíků prakticky neobejdou.

Princip Prusíkova uzlu spočívá v tom, že při zatížení se sám utáhne a nehne se o píď. Zato když je volný (bez zatížení), lze jím po laně pohybovat libovolně na obě strany. Existuje také několik druhů a každý je více či méně vhodný na určité situace.

 

Klasický symetrický prusík

Základní a nejjednodušší prusíkovací uzel, který lze uvázat jednou rukou a drží v obou směrech. Podle počtu omotání smyčky kolem lana rozeznáváme jednoduchý prusík, dvojitý prusík, trojitý prusík, atd. Používá se zejména pro sebejištění a při mnoha záchranných lanových technikách.

prusikuv_uzel (2)

 

Machardův prusík

Jeden z nejlépe fungujících prusíků, i za mokra. mnohem lépe se povoluje a lze jej uvázat i ze sešité ploché smyčky.

prusikuv_uzel (1)

Machardův prusík se dobře se posunuje v jednom směru a při zatížení opačným směrem spolehlivě drží. Využívá se zejména při záchranných akcích a při slaňování, kde vynikne jeho schopnost rychle se utáhnout při nečekaném zatížení.

prusik-použití (2)
Machardův prusík se uplatní zejména pro sebezajištění při slaňování.

 

Bachmanův prusík

Vhodný i na mokrá a namrzlá lana. Výhodou je snadná manipulace s uzlem díky úchopu za karabinu.

prusikuv_uzel (3)

 

Francouzský prusík

Nejrychleji uvázatelným prusíkem je právě Francouzský, protože k jeho umotání není potřeba protahování lana.

prusikuv_uzel (4)

 

A malá perlička na závěr. Prusíkův uzel dobře uplatníte jako přídavné jištění v obtížných úsecích na via ferratách. Ač to může znít nepravděpodobně, prusík výborně drží i na ocelovém laně.

prusik-použití (1)