laviny_18minut (6)

Co všechno lze stihnout za 18 minut? Poměrně hodně. Ale také toho lze hodně ztratit, respektive přijít o to nejcennější co máte. O život v lavině! Pokud se dostanete do toho nepředstavitelného víru sněhu řítícího se po svahu dolů a zůstanete celým tělem uvězněni pod povrchem, máte největší šanci přežít první zhruba čtvrthodinu od zasypání. Pak vaše šance na návrat do života rapidně klesají. Ne nadarmo získaly laviny odstrašující přízvisko Bílá smrt.

Vaše šance na přežití v lavině nejlépe prezentuje následující graf:

laviny_18minut (1)

 

Fáze přežití

Jasně lze vyčíst, že největší šanci na přežití, konkrétně 92%, máte opravdu prvních 18 minut. Důležitý je ovšem fakt, že v tomto časovém rozpětí není v silách horské služby (nebo jakýchkoliv jiných záchranných složek) dostat se na místo nehody. Celá tíha situace tak leží na vašich bedrech – říká se tomu kamarádská pomoc.

Abyste mohli provádět kamarádskou pomoc efektivně, je nezbytné, aby všichni členové skupiny byli vybaveni zapnutými lavinovými přístroji, sondami a lopatami. Včetně zasypaného. Pokud ve vybavení chybí byť jen jediná položka z této tzv. svaté trojice, šance zasypaného na včasné nalezení významně klesá. Bez lavinového přístroje ho nelokalizujete, bez sondy neurčíte jeho přesnou polohu ani hloubku zasypání a bez lopaty, holými rukami či lyžemi, nesvedete téměř nic.

laviny_18minut (2)

 

Fáze dušení

V rozmezí od 18. minuty do zhruba 35. minuty už umírá téměř 70% všech zasypaných!!! Ti, kterým se během pádu v lavině ucpaly ústa a nos sněhem či vlastními zvratky mají velmi malou šanci na přežití. Stejně tak ti, kterým se nepovedlo před obličejem vytvořit vzduchovou kapsu.

 

Fáze podchlazení

Až 2 hodiny přežívají pouze ti jedinci, kteří měli obrovské štěstí a stále mají volné dýchací cesty. Obrovský problém je však přicházející podchlazení… Teprve v těchto chvílích se dostávají na místo nehody první profesionální záchranáři.

laviny_18minut (5)
Nejlepší lavinový vyhledávač je profesionálně cvičený pes. Ale než se na místo nehody dostane…

 

Více jak 2 hodiny…

… přežívá pouze mizivé procento zasypaných. Pokud měl postižený k dispozici vzduchovou kapsu, tak ta je již zamořená vydechovaným oxidem uhličitým a tím se mu uzavírá poslední spojení se světem.

 

Základní pravidla

Pokud se vydáváte do lavinového terénu, jaké máme například i v Jeseníkách a Krkonoších, neměli byste podcenit několik zásadních bodů:

  • Kompletní lavinové vybavení, které mají všichni členové skupiny.
  • S vybavení samozřejmě musíte umět zacházet. Učit se vyhledávaní zasypaného až v momentě kdy ho pohřbí lavina je pozdě!
  • Zodpovědné plánování túry s přihlédnutím k aktuální lavinové předpovědi.
  • Dodržovat odlehčovací rozestupy a nebezpečné svahy sjíždět po jednom.
  • V telefonu mít uložená čísla na horskou službu.

Nauka o lavinách je rozsáhlá věda a bezpečný pohyb v zimním terénu je hlavně o zkušenostech. Vědět, kde získat lavinovou předpověď, jak si udělat vlastní test stability nebo které svahy můžeme sjíždět. Do lavinové záchrany i prevence vás zasvětíme např. na našem lavinovém kurzu. Není od věci si vyzkoušet, jaké to je, když se ocitnete, třeba jen na pár desítek vteřin, uvězněni pod sněhem.

laviny_18minut (3)
Simulace zasypání: to modré je člověk, který se za malý moment ocitne celý pod sněhem.
laviny_18minut (4)
A zhruba po minutě je opět vyhrabán. Sám by to nezvládl a ta minuta mu připadá jako věčnost.