luzicke0005

Prvotním záměrem zajištěných cest, které začaly vznikat už na konci 19. století, bylo zpřístupnit alpské štíty širší veřejnosti. Z nejvyšších partií hor pak via ferraty postupně „sestupovaly“ níže a dnes se s ocelovými lany, žebříky či lanovými mosty setkáte i na mnoha lokálních skalkách a dokonce i ve městech. Via ferraty jdou jednoznačně vstříc lidem, ale ne každý počin vytvořený „na sílu“ je povedený. Zářným příkladem, jak lze zajištěnou cestu udělat krásně, v souladu s přírodou, jsou dvě via ferraty v Lužických horách na českoněmeckém pomezí.

luzicke_pohranici (6)
Foto ©Tomáš Hudolin​

 

Hravý Nonnesteig

Zajištěná cesta Nonnensteig byla vybudována německým alpským spolkem už před více než 20 lety (psali jsme Jeptiška slaví 20 let) a, dle mého názoru, naprosto citlivě na stejnojmenném pískovcovém masívu Nonnenfelsen. Tam, kde se nikdy pořádně nelezlo vznikla ferrata, která měla původně sloužit pro výcvik začátečníků. Postupem času se z ní ale stala jedna z největších atrakcí v Lužických horách jak pro české, tak pro německé návštěvníky.

luzicke_pohranici (1)
Foto ©Tomáš Hudolin​

Není se také čemu divit. Její logicky vedená linie se postupně vyhoupne nad špičky stromů a představí návštěvníkovi až pohádkové výhledy na pískovcové věže, které jak majáky vyčnívají z okolních hvozdů. Nenáročný průběh ocelového lana je vstřícný i k začínajícím lezcům a dokonce i nejmenším pokušitelům v doprovodu rodičů nebo zkušeného instruktora.

luzicke_pohranici (4)
Foto ©Tomáš Hudolin​

Lezení na Jeptišce, jak zní český překlad, snad ani nemůže být nudné. Za každým koutem čekají nové výzvy. Vzdušné římsy střídají vyhlídkové terasy, silovou vybavenost prověří krátký převis a obratnost zase hravý komín. Na závěr pak čeká test rovnováhy na lanovém mostě přes skalní rozsedlinu po jejímž dně se procházejí turisté. A to prvé vyvrcholení přijde v hospůdce, jako orlí hnízdo ukryté mezi skalami.

luzicke_pohranici (2)
Foto ©Tomáš Hudolin​

 

Alpiner Grat

Hned nedaleko, nad lázeňským městečkem Oybin, tam kde v lesích u cesty „rozkvétá“ bizarní skalní útvar Rosenstein, se nachází další krásný via ferratový počin. Je jím takzvaný Alpiner Grat, který strmě stoupá přes pískovcový hřeben aby následně vyústil přímo pod užaslými zraky kolemjdoucích na turistické vyhlídce.

luzicke_pohranici (5)
Foto ©Tomáš Hudolin​

Začátečníci už by zde mohli mít problémy, některé pasáže jsou skutečně strmé a silově náročné. Instruktor, připravený poradit kam s nohami a rukami bude jistě vítanou oporou při vašem prvním výstupu k výšinám. Náročné pasáže jsou střídány odpočinkovými rampami, kde se do rukou lezce může navrátit síla a plíce mohou opět nasát plné doušky kyslíku.

luzicke_pohranici (7)
Foto ©Tomáš Hudolin​

Závěrečný vyhlídkový hřebínek už je pak jen velkou odměnou, kde své kroky po Alpiner Gratu můžete zvěčnit podpisem ve vrcholové knížce. Z turistické vyhlídky shlédněte do Oybinu, kouzelného městečka, kde také, o pár chvil později, vychutnejte lahodnou kávu na zahrádce místní cukrárny.

 


nove_logo_mLáká vás to? Vyzkoušet via ferraty v Lužických horách, na českoněmeckém pomezí? Nedivím se, že ano. Mě se tyhle dvě krásky ani po více než dvou desítkách výstupů neomrzely. Vyrazit do Lužických hor s profesionálním vedením instruktorů Summit Leader můžete třeba hned…

luzicke_pohranici (3)
Foto ©Tomáš Hudolin​