wheelsize-athletes_1600x800_Banner_2014_SCOTT-Sports

Při návštěvách cyklistických krámů a toulání mezi uličkami vám jistě neuniklo, že kola za poslední dekádu nějak povyrostla. Trend zvětšování nezahájil nikdo jiný, než samotný duchovní otec mountainbikingu, velký Gary Fisher. Když v roce 2002 představil první model 29 palcového horského kola, možná ani o sám netušil, že o desítku let později bude klasická šestadvacítka téměř mrtvá. Vítejte v době, kdy na velikosti kol opravdu záleží!

 

27,5″ nebo 29″

Výhody 29″ obručí byly zřejmé už od doby, kdy se objevily na trhu. Vyšší setrvačnost v terénu a na tvrdém povrchu, snazší přejíždění nerovností, stabilní vedení stopy a větší jistota při překonávání překážek. Osobám menšího vzrůstu, a ženám především, však nemusí 29″ kola vůbec vyhovovat. Průměr kol je zkrátka příliš velký, než aby se podařilo dosáhnout potřebného zkrácení rozvoru kol. Tak spatřil světlo světa další nový rozměr 27,5″. A teď který zvolit?

Každý má své klady i zápory a nejde pouze o výšku jezdce. Pokud bychom zohlednili pouze tento faktor, pak vám přísluší kolo podle následujícího obecného doporučení:

  • 27,5” kola jsou určena pro jezdce menšího vzrůstu s výškou postavy mezi 140 a 180 cm
  • 29” kola cílí na jezdce většího vzrůstu s výškou postavy mezi 170 a 200 cm

S tím se ale nespokojíme a podíváme se na to pořádně a od základů.

bestfor_bikeleftbestfor_bikeright

 

accelerationAkcelerace

Zrychlení kola hraje nemalou roli. Typicky, kolo s větším průměrem zrychluje pomaleji a potřebuje tak nejen více času, ale i energie. Co to v praxi znamená? Pokud jezdíte v technických terénech, které vyžadují časté změny tempa, bude 27,5″ palce ideální volbou. Pakliže míříte na hladké cesty, kde potřebujete vyvinout rychlost a udržovat ji, vyzkoušejte 29″.

 

Úhel náběhu na překážku

angleVětší velikost kol snižuje úhel náběhu a to znamená, že s větším průměrem se překážky zdají menší. Na technických cestách plných kamenů a kořenů bude 29″ palců jako pluh, který všechny tyhle překážky „vyhladí“, s 27,5″ pro vás bude terén více hravý a vyžadovat větší soustředění. Každopádně ani jedno nebude špatné.

 

2013-photoshoot-action-dolomites-bike-scott-sports-01

 

Terénní nerovnosti

Kolo s větším průměrem překonává překážky s větším klidem. Velká obruč doslova rozkládá nerovnosti na větší vzdálenost. Proto obecně platí, že větší kolo lépe přilne k povrchu a bude snáze udržovat rychlost v zatáčkách. Zde se tedy musí každý rozhodnout, co odpovídá jeho stylu jízdy více: valit přes překážky hlava nehlava nebo si s nimi hrát? Zatímco 29′ je ideální volbou pro to první, ve druhém případě sáhněte po 27,5″.

rollover

 

Větší přilnavost

Kola s větším průměrem mají samozřejmě větší kontaktní plochu. Větší kontaktní plocha s povrchem znamená lepší trakci. Samozřejmě musíte zohlednit i jiné faktory jako tlak vzduchu a výběr pneumatiky, ale obecně, menší kola budou mít o něco menší přilnavost než kola menší. Budete jezdit spíše za mokra a na blátě? Pokud ano, 29″ placů je cesta jak získat větší jistotu.

traction

 

momentumSetrvačnost

Větší kola, větší setrvačnost, to je prosté. Na jedno šlápnutí ujedete větší vzdálenost a ještě vás nebudou zpomalovat drobné překážky.

 

 

 

 

travelrangeVýška zdvihu

Obecně platí, že větší výběr zdvihů se standardně vyrábí pro 27,5″ kola než pro 29″.  U devětadvacítek se zdvih omezuje maximálně do 130 mm, to zejména kvůli udržení správné geometrie a výšky kokpitu. Toužíte-li spíše po vyšším zdvihu hledejte v segmentu 27,5″ kol.

 

davosMTB-1


 

nove_logo_mStále se nemůžete rozhodnout zda 27,5″ nebo 29″? Pojeďte s námi na bikový kemp do Livigna nebo třeba Lužických hor a vyzkoušejte, který rozměr vám sedí. Na všech našich kempech máme k dispozici kola SCOTT Genius a Spark v obou rozměrech.

logoscott