scott_lyze
…aneb dlouhodobý test skialpových lyží Scott

Už druhou zimu, den co den, zapínám lyžáky do skialpových lyží Scott Crus’Air. Tyhle oranžovo – bílé plácačky s karbonovým outfitem se staly mým hlavním pracovním nástrojem. Nic jiného snad v zimě neberu do rukou častěji. Při takovém nasazení by si k nim snad člověk mohl vypěstovat určitou averzi. Ne tak u Scottu. Švýcaři si pohráli nejen s designem, ale hlavně se stavbou lyže. Snad proto je na Crus’Airech pořád co objevovat a pohled na kamzíka před špičkou vázání, kterak se při každém kroku pohybuje dopředu dozadu, mě nikdy neomrzí.

scott_crusair

 

Na šlapání

Tyhle lyže si určitě zaslouží lehké vázání. Jedině tak utvoříte dokonale fungující celek, na kterém si skialpovou túru opravdu užijete. I přes robustní vzhled celé karbonové řady lyží (kromě Crus’Air, také užší Explor’Air a širší Powd’Air) jsou lehké a pohodlné při chůzi na pásech stejně jako když je hodíte s batohem na záda. Když pak při chůzi otvory opatřená špička lyže vyplouvá z prašanu, je to nádherný pohled hodný švýcarské kvality.

scott_crusair1

Scott k lyžím standardně dodává pásy Colltex obdařené novou technologií ct40. To by mělo zaručit lepší přilnavost pásu ke skluznici. Na druhou stranu mi přijde, že pásy tolik nepřitahují nečistoty v podobě jehličí, mechů a dalších porostů našich hor. A pokud už se nalepí, lze je poměrně dobře sundat. Jedinou nevýhodou ct40 zůstává fakt, že nesnesou slepení přímo k sobě, ale pouze prostřednictvím transportní fólie. Ve větru na hřebeni tak máte o zábavu postaráno.

 

Z kopce dolů

Čím více, tím lépe! Scott je doma především na poli freeridu a svůj um pro tvorbu prašanovek převedl i do svých skialpových modelů. Lehký rocker špičky usnadňuje jízdu v hlubokém, kde potřebnou stabilitu dodává poctivých 90 mm pod patou. Samozřejmě záleží i na délce. To ve Scottu dobře vědí a proto nedělají skialpy kratší než 169 cm.

scott_crusair2

To že si Crus’Air libuje ve volném terénu asi nikoho moc nepřekvapí. Pro byly stvořeny. Úžas ale přijde na urolbované pistě, pokud se tam tedy vůbec zatouláte. Díky karbonové výztuze po celé délce se lyže stává neskutečně tuhou v torzi. Takže až položíte boky a zaříznete hrany do tvrdého, budete překvapeni jak rychle a přesně Crus’Air reagují. Slalomku v tom nečekejte ale v rámci skialpových lyží, myslím si, nemají konkurenci.

 

Které zvolit?

Nabídka skialpových lyží Scott není široká. Je ale přehledná a promyšlená k dokonalosti. V karbonové řadě najdete ještě kromě modelu Crus’Air o centimetr užší ski Explor’Air, vhodnější spíše na dlouhé túry, a pro nadšené sjezdaře ve volném naopak o centimetr širší Powd’Air. Finančně méně nákladná je pak o level nižší řada bez karbonu, jinak s podobnými parametry. Ale už příští rok vyrukuje Scott se zcela novou kolekcí, která vám vezme dech. Je na co se těšit!

portret_honza2Pokud si chcete skialpy Scott před nákupem pořádně vyzkoušet, přidejte se na náš skialpový kurz v Jeseníkách. Pro naše klienty máme připravený průřez celou kolekcí Scottu a zapůjčení kompletního vybavení, včetně lyžařských bot, je v vždy ceně kurzu.

 

 Parametry Scott Crus’Air

  • Délka: 169, 179 cm
  • Šířka středu: 90 mm (92 mm)
  • Radius: 15 m (16 m)
  • Váha: 1430 g (1540 g)
  • Konstrukce: Sandwich sidewall, karbonová výztuha

scott_crusair3


scott_logo

Historie firmy Scott sahá do roku 1958, kdy Ed Scott učinil revoluci v lyžování svým vynálezem první hliníkové lyžařské hůlky. Od té doby uvedla firma na trh mnoho dalších inovativních produktů a dnes je Scott lídrem nejen na poli lyžování, ale také cyklistiky nebo běhu. A švýcarská preciznost se opravdu nezapře.

  1. Robert

    letošní sezóna je pro mě premiérová na skitouringových lyžích… a přesně testované scotty jsem si pořídil. po prvním testu jsem prodal slalomové V3 a užívám si pohodových výšlapů i sjezdů… též jsem byl překvapený jak drží i na zmrzlé pistě, a i když (bohužel) je nemám na nohou tak často, jsem s nimi nadmíru spokojený. jen vázání mám na pořádné chlapy (moje proporce jsou 197cm a 105kg), takže těžší (marker tour f12) a lyžáky Cosmos též od scottu – také doporučuji, protože mé nožky neznají puchýřek… sportu zdar zdraví robert

Comments are closed.