kralicak
Aneb očistěme naše hory…

V současné době se mnozí z nás snaží jakýmsi svým přičiněním pomáhat tomu, aby bylo prostředí okolo nás, to, ve kterém žijeme, hezčí a nežili jsme na skládce. Někteří víc, někteří míň, ale asi se dá říct, že už si skoro každý z nás uvědomuje rizika, která znamená neohleduplný člověk pro přírodu. Navíc pro ty z nás, kteří do přírody, potažmo do hor chodí rádi a tráví v ní většinu svého volného času, a je pro ně jakýmsi útočištěm, je pohled na člověkem znečištěné lesy a přírodu o to horší. Jak vlastně můžeme pomoci?

Nemusíte být zrovna zapálený ekologický aktivista, abyste přispěli svým dílem k tomu, abychom v horách nezakopávali o odhozené papírky od svačinek, plechovky a plastové lahve, které tam „zapomněli“ ti, kterým je zatěžko odnést si zpátky to, co si přinesli. A takových lidí je bohužel pořád ještě hodně. Občanské sdružení Progressum ze Šumperka ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Doris proto v sobotu 24. května zorganizovalo akci s názvem Králičák CLEAN UP. I přes chvilkovou nepřízeň počasí v podobě bouřky a pořádného deště bylo výsledkem 25 dobrovolníků, kteří prošli 30 km turistických tras a v okolí Králického Sněžníku posbírali 17 pytlů odpadu!!! Po dobře odvedené práci si každý zasloužil výborné občerstvení na turistické chatě Návrší.

kralicak

Příště nás může být ještě více, protože každý z nás může spojit příjemné s užitečným. Ať už se půjdete projít do hor a po cestě zpátky odnesete něco z toho, co do přírody nepatří, a nebo se zúčastníte podobné akce, přispějete k tomu, že příště těch pytlů plných odpadků bude míň a míň a jednou se snad dočkáme toho, že si budeme moci vychutnávat jenom to posezení na chatě Návrší.

 

Pokud byste se také rádi zapojili a pomohli s úklidem na horách, tak další podobná akce bude zase na podzim: progressum.cz/pripravujeme/kralicak-clean-up/