rollnlock (1)

Jestliže se vydáte na ledovcovou túru, musíte téměř na každém kroku počítat s rizikem – sněhové mosty překrývají zrádné ledovcové trhliny. Při eventuálním pádu do trhliny hraje čas záchrany klíčovou roli. Proto by bezchybné a hbité ovládání záchranných kladkostrojů mělo být rutinní dovedností. K dostání jsou i šikovné vychytávky, které dovedou vyproštění spolulezce ještě o něco usnadnit.

 

portretJestliže se rozhodnete šáhnout na poutko sedacího úvazku po některém z takzvaných blokantů, patrně pro záchranu použijete techniku zvanou Flaschenzug, při níž je využití blokantů téměř nezbytné. Jedinou její nevýhodou tak zůstává, že je jen stěží použitelná při navázaných brzdících uzlech na laně. Pak přichází na řadu klasické prusíky a technika volné kladky, ovládat byste rozhodně měli obojí. Pokud chcete být připraveni, přihlašte se na náš zimní ledovcový kurz do Jeseníků, kde vás vše naučíme.

 

Petzl Mini a Micro Traxion

traxionLéty prověřenou klasikou jsou blokanty Petzl z produktovým označením Traxion. Na ledovcové túry se hodí dva nejlehčí Mini Traxion a jeho ještě menší bráška Micro Traxion. Součástí obou je kladka, která snižuje ztrátu energie ve tření a přítlačná ozubená vačka. Její špičaté zoubky, orientované jedním směrem, se „zahryznou“ do opletu lana a nedovolí jeho prokluz. Zubaté vzezření vačky u mnohých evokuje představy totálně zničeného opletu, ale není tomu tak, vaše lano se Traxionu rozhodně bát nemusí. Naopak, zacházení je intuitivní a snadné i v rukavicích. Velké obrázky vám pak snad ani v největším stresu nedovolí založit lano obráceně.

traxion (2)
Mini Traxion

 

Climbing Technology Rollnlock

rollnlock (2)Další drobeček, který už má nějaký čas své uplatnění při ledovcových túrách. Jeho nespornou výhodou je nízká váha a malé rozměry. Na sedáku ho ani nepocítíte, ale když přijde jeho čas, odvede neocenitelné služby. Díky široké vačce lze použít i na plochých smyčkách a ani nebudí v uživateli hrůzu ze zničení lana. Díky jeho miniaturnosti se však manipulace v rukavicích stává o něco obtížnější. Tak pozor ať vám nespadne do sněhu.

rollnlock (1)
Rollnlock

 

Petzl Tibloc

tibloc (2)Nejmenší a nejlehčí ze všech blokantů na trhu. V podstatě se jedná o ohnutou titanovou destičku s otvory pro karabinu a blokujícími zoubky. Tibloc částečně nahrazuje prusíky a je použitelný snad při všech záchrankách – kladkostroje, šplh na laně, tahání břemen, zvládne cokoliv. Navíc postrádá jakékoliv páčky a další mechanismy. které se mohou potencionálně poškodit. V jednoduchosti je krása. K Tiblocu si nezapomeňte pořídit oválnou karabinu s pojistkou zámku (typ X) a pro lepší manipulaci si k němu přivažte krátkou dvoumilimetrovou repšňůru.

tibloc (1)
Tibloc

 

Mammut RescYou

rescyouRescYou od švýcarské firmy Mammut sice není úplný drobeček, zato vám ale v kompaktním balení, které připnete na sedák, nahrazuje kompletní kladkostroj. Dalo by se říci, že nemusíte ovládat ony záchranné techniky, stačí pouze vytvořit sněhovou kotvu a nasadit RescYou na lano vedoucí ke spadlému spolulezci. Pak už jen zapojit svaly a váš kamarád brzy spatří světlo světa. RescYou si díky systému dvou vaček umí poradit také s brzdícími uzly na laně. Šikovná věcička.


nove_logo_mNa ledovci nelze dělat kompromisy. Každý člen družstva musí bezchybně ovládat všechny dovednosti pro bezpečný pohyb v zasněžených horách – od zastavení pádu cepínem, přes záchranné kladkostroje až po plánování túry a orientaci. Přijeďte na náš Moravský ledovec v Jeseníkách a na ledovcovém kurzu vás vše naučíme a na mnohé připravíme.