sherpa (1)

Zapomínané téma, které se doposud na českém (sněžném) písečku nediskutuje, je bezesporu „kvalita“ celé lyžařské veřejnosti. Tím myšleno její erudovanost co se materiálního vybavení týká, zasvěcenost do techniky jízdy, znalost bezpečnostních zásad a v neposlední řadě zapálení pro lyžování obecně.

Málokterý dnešní „sjezdař na kopci“ je bývalým závodním nebo sportovním lyžařem, který by věděl souvislosti a choval se podle toho na sjezdovce i mimo ni.

sherpa (2)

Při pohledu z lanovky na mraveniště na kopci, mozek instruktora tápe v rozmaru druhů sjíždění. Stylů je hodně, záklonů ještě víc, nebezpečí i přes nošení přileb přibývá. Samozřejmě nejnovější lyže a jejich marketingové návody k nim toto vše dovolují. „Vše jede a zatáčí samo“. Ohleduplnost nula. Zodpovědnost nula. Typickým konzumentem se pak stává tento typ lyžaře: Já mám drahé auto, já mám drahé lyže a oblečení, já teď jedu! Dvakrát. A já už jdu na kafe, ať všichni vidí, že na to mám. Chybí tam věta: „já nemám fyzičku, vypadám na tom hrozně a ještě jsem omezil maminku s dětmi, při mém nekontrolovaném letu z kopce“.

Uznejme, že tento přístup k dnešnímu lyžování není ojedinělý. A tak by šlo pokračovat dále… Nošením lyží počínaje, neznalostí FIS pravidel na sjezdovce konče.

Takové zamrzlé lyžařské EGO v našich horách a našich srdcích. Vytrácí se duše samotného sportu.

 

Co teď s tím? Zpátky na začátek!

Našim přístupem boříme už 10let! zavedené mantinely. Vybudovali jsme si u klientů dobré jméno především tím, jak a co učíme. Kombinací jedinečné metodiky a pečlivým výběrem instruktorů na našich akreditovaných kurzech se snažíme o to, aby každý – malý i velký, začínající i pokročilý lyžař – odcházel do svého dalšího lyžařského života vybaven dobře a správně. Nic víc nic méně.

sherpa (1)

Vyberte si pro své ratolesti zavedenou lyžařskou školu s kvalitním přístupem a kvalitní metodikou. Nebojte se navštívit lyžařský kurz i pro vás pokročilé. A pokud si nejste jisti výběrem a užitím daného modelu lyží, jeďte toto konzultovat se svým instruktorem, například na výukově testovací akci. Na tým Sherapski a Skicami.cz se můžete spolehnout.

 

Závěrem

Je na vás, kde, jak a proč chcete při lyžování, snowboardingu nebo telemarku utratit své peníze.

sherpa (3)

Naším úkolem je i nadále vzdělávat kvalitní zodpovědné a technicky vybavené instruktory, poskytovat vám s radostí kvalitní výuku postavenou na jedinečné metodice, která baví nás i klienty a výtečně funguje. J

Ať už se jedná o výuku v dětské lyžařské školce, workshopy pro dospělé nebo skupinovou výuku. U nás lyžuje každý, kdo umí chodit. Krok je ta správná volba. Krok k Sherpaski.

 

Učíme jinak , Učíme srdíčkem.

Těšíme se na vás všechny !

 

Petr Wagner

Majitel Sherpa Ski School, majitel projektu Skicamp.cz, učitel lyžování, praxe 15let s výukou v ČR i v zahraničí.

sherpa (4)

skicamp

 1. Michal Brzý

  Je nutno uznat, že Sherpa Ski ví, jak si pobyt na horách užít a velice dobře dokáže klientům jejich pobyt na horách zpříjemnit. Na druhou stranu BEZPEČNOST, byl důvod k mému nedobrovolnému odchodu z této firmy po 5ti letech fungování v ni. Teto článek mi vyznívá, jakoby firma Trabant apelovala na původní hodnoty automobilismu a kritizovala nekvalitní oplášťování vozidel a nebezpečnost jejich použití a zdůrazňovala vysokou bezpečnost svých vozidel.
  Prošel jsem firmou sherpa ski od licenčního kurzu, po asistenta vedoucího pobočky LŠ, (5 let). Dá se tedy říct, že tuto firmu znám. Sherpa Ski má metodiku postavenou na carvingu a vnitřní lyži. Děti se tam nenaučí zastavit jinak, než pluhem. Smykem bohužel není fyzicky možné pro středně pokročilého lyžaře, na vnitřní lyži zastavit. Výsledkem je, že dítě není schopno na strmém kopci zastaví před nečekanou překážkou (lyžař, rolba, objekt v mlze), protože umí pouze carving a pluh a oblouky v pluhu s váhou na vnitřní lyži. Co se carvingu týče, je tato metodika opravdu, ale opravdu pochvalovaná a v Alpách a Tatrách velice poutající pozornost. Avšak absence metodiky klasického, smýkaného oblouku s tlakem na vnější lyži, je pro instituce v zahraničí velice zarážející, až budící strach.
  Vím, že většinu lidí můj názor nezajímá a cca 2% lidí vystřelí hněv po přečtení tohoto příspěvku až na měsíc, ale jakási morální povinnost mi nedovoluje nereagovat na tento článek, jelikož jsem pro Sherpu dělal a vím, jaký je propastný rozdíl mezi napsaným a realitou.
  Na druhou stranu jsem Sherpě vděčný za veškeré předané zkušenosti a naučení zodpovědnosti za podstatu kvalitu výuky a za spokojenost klienta a vůbec podstaty toho všeho. Ale ta BEZPEČNOST…..

 2. Michal Brzý

  Absence smýkaného oblouku vede především neschopnosti regulace rychlosti jízdy na strmějším svahu a zastavení, tož je právě důsledek toho, že lidé na svahu jezdí jako na rozjezdu na skokanském můstku! That’s it, That’s all.

 3. Děkuji Michalovi za reakci. Škoda těch gramatických chyb.
  V prvé řadě je vidno, že instruktor Michal zřejmě doposud zcela nezaznamenal, nebo neporozuměl buď metodice, technice nebo problematice jako takové z pohledu „Kročné techniky“, kterou se zabývali jména jako M.Ždářský, H. Zehetmayer (u kterého jsem byl osobně ve družstvu v roce 2003 na Hochkaru), nebo třeba I.Stenmark.
  Kdo zná fakta a ví, „co“ učíme. Nemusí se uchylovat k jednoduché nálepce „o tlaku na vnitřní lyži“. Toto tvrzení je liché. A vypovídá o neporozumění autora dané problematice. Tlak je samozřejmě proti vnitřní hraně vnější lyže – vycházíme z autokinetiky lyží a biomechaniky pohybového aparátu. Ale na toto téma je třeba si doplnit vzdělání a nebo přečíst správné autory.

  Pro nápravu věci doplním, že pozice „asistenta pobočky“ u nás nikdy nebyla, není a ani nebude zřízena.
  A co se týká odchodu od Sherpaski, troufám si tvrdit, že to byla spíše dezerce z důvodu dodržování disciplíny.

  S přáním krásného večera nejenom Michalovi, ale všem kdo se také těší na sníh :)

  Ing. Petr Wagner

Comments are closed.