laviny_pravda (2)

Málokdo si dokáže připustit, že nebezpečí zasažení lavinou by se mohlo týkat i jeho samotného. Navíc v těch našich malých horách, že jo? Jenže to může být právě ten největší problém. Podceňování rizika, neznalost bezpečnostních zásad a víra ve vlastní nesmrtelnost.

 

Laviny nepadají jen tak samy od sebe

Jen malé procento lavin, jež zasáhnou člověka, je takzvaně samovolných. V drtivé většině případů si lavinu uvolní sami lyžaři, snowboardisté či horolezci neopatrným pohybem v terénu. Někdy i dokonce totální ignorací varovných signálů. Ve sněhové pokrývce existuje určité napětí, jakási mez, při které se ještě sníh udrží na svahu. Mnohdy pak stačí jen nepatrné zatížení, např. sjíždějícím lyžařem, a svah se dá do pohybu. A to tak, že vetšinou ne ten pod vámi, ale celá deska uprostřed níž se nacházíte.

laviny_pravda (2)

 

Laviny zabíjejí i v českých horách

I relativně malé české hory skýtají velké lavinové nebezpečí. Holnatý reliéf Krkonoš a Jeseníků se strmými, ledovcem modelovanými kotli je pro laviny přímo ideální předpoklad. Jen na české straně Krkonoš lze nalézt 44 tradičních lavinových svahů, v menších Jeseníkách dalších 20. A za posledních deset let si laviny v českých horách vyžádaly celkem šest lidských obětí. A výjimkou nejsou ani lavinové sesuvy či splazy v dalších pohořích – například smrtelná lavina v roce 2006 na beskydském Smrku.

 

Trojka není „dobrá“

Pro určování lavinového rizika platí už od roku 1993 jednotná mezinárodní stupnice lavinového nebezpečí. Hodnocení je podobné jako ve škole – 1 nejlepší, 5 nejhorší. Interpretace je už ale diametrálně odlišná. Třetí lavinový stupeň rozhodně neznamená „dobrý“, jako ve škole, ale naopak značné nebezpečí. Třetí stupeň je všeobecně nejzrádnější a vyžaduje zkušené posouzení přímo v terénu. A právě při tomto stupni se odehraje přes 60% všech lavinových neštěstí.

laviny_pravda (4)

 

Málo sněhu neznamená nízké nebezpečí

Kdepak. Za sněhově chudých zim je počet lavinových nehod mnohdy vyšší než při velké sněhové nadílce. Vysvětluje to hodnota zvaná teplotní gradient. Sníh poblíž půdy se vždy zahřeje na teploty blízké 0°C, naopak teplota sněhu na povrchu je podobná teplotě vzduchu. Čím větší je rozdíl těchto teplot a nižší sněhová pokrývka, tím větší je i ten tzv. teplotní gradient. Nastává tak výstavbová přeměna a tvorba nových nestabilních forem krystalů – plovoucího sněhu. Celá zákeřnost této situace spočívá v tom, že celý proces probíhá uvnitř sněhové pokrývky, bez jakýchkoliv známek nebezpečí na povrchu. Laik nemá šanci toto nebezpečí odhalit.

laviny_pravda (1)

 

Malý svah je také svah

Objem a váha sněhu bývají velmi podceňovány. I malé desková lavina o rozměrech 30 x 30 metrů a s výškou odtrhu půl metru má hmotnost, v závislosti na druhu sněhu, 20 až 40 tun. Své o tom vědí tři skialpinisté, které v korytu Medvědího potoka, nedaleko Brádlerových bud, přihrnula lavina ze svahu o délce pouhých 25 metrů. I tak to stačilo k jejich „zabetonování“ ve čtyřmetrovém nánosu sněhu.

 

Praskavé zvuky neznačí sesedání sněhu

Pokud ve sněhové pokrývce uslyšíte pod lyžemi praskavé zvuky jako „vuuum“ je velmi pravděpodobné, že budou tím posledním, co si stihnete ještě uvědomit než se s vámi dá svah do pohybu. Tyhle temně dunivé tóny, které sníh vydává neznamenají jeho sesedání a stabilizaci, ale naopak upozorňují na zvýšené lavinové nebezpečí.

laviny_pravda (7)

 

Žádný svah není bezpečný

Je to sice kruté, ale je to tak. Všeobecně musíte za lavinově nebezpečný pokládat každý svah se sklonem 30° a více. Existují samozřejmě svahy, kde laviny padají pravidelně a pak takové, kde lavina dosud ještě nikdy nespadla. To však neznamená, že jednou k tomu třeba nedojde. Za určitých specifických podmínek se lavina může uvolnit i na zcela neobvyklých místech. V Cascade Range Mountain se v roce 1965 uvolnila lavina z těžkého mokrého sněhu na svahu se sklonem pouhých 12°!!!


 

nove_logo_mJe nezbytné uvědomit si, že hrozba lavin existuje téměř na jakémkoliv strmém svahu, české hory nevyjímaje! Bez základních znalostí lavinové problematiky a kamarádské pomoci riskujete při pohybu ve volném terénu své životy. Pokud chcete být opravdu připraveni, můžete absolvovat například lavinový kurz v Jeseníkách s profesionály z horolezecké školy Summit Leader.  Nebo můžete dále žít v přesvědčení, že laviny se vás netýkají…