thajsko (4)

Už vás z odhazování sněhu bolí záda? Neradi se brodíte městskou sněhovou břečkou? Hřejivé sluníčko je všemu teplomilnému organismu bližší? Prchněte! Třeba do Thajska. Tahle exotická země není jen o plážovém povalování, sexuálním průmyslu a nejděsivějších věznicích světa. Thajsko překypuje krásnou přírodou, milými a vstřícnými lidmi (to se u nás moc nenosí) a neskutečně dobrým jídlem. V neposlední řadě je zde, oproti našim poměrům, všechno nezvykle levné.

thajsko (3)

 

Krabi

Thajsko je poměrně rozlehlá země, zhruba 6 krát tak velká jako Česká republika, a je časové náročné ji procestovat celou. Pokud bych měl vyzdvihnout jen jedno místo, nezaváhám ani minutu. Je to jednoznačně oblast, nazývaná souhrnným názvem Krabi. To nejlepší ale najdete na ještě menším kousku země, který je téměř odříznut od okolního světa – malý poloostrov Laem Phra Nang. Už jen cesta tam je nezapomenutelným zážitkem, pro mnohé velmi adrenalinovým. Thajci vás naloží do dřevěné kocábky pro 8 lidí – tzv. dlouhoocasá loď – která se zmítá ve vlnách a vy čekáte, kdy se lodička převrátí. Kapitán se však tváří, že má vše plně pod kontrolou a má velkou zábavu z toho, když každá přicházejí vlna dokonale zalije celou posádku :-)

thajsko (5)

 

Ton Sai Beach

Pokud zdárně přistanete na břehu, jakože pravděpodobně ano, pak doporučuji vylodit se na pláži Ton Sai Beach. Celý poloostrov má pak ještě tři další pláže, ale pokud hledáte ubytování za rozumnou cenu a komorní atmosféru batůžkářů a lezců, pak je Ton Sai to pravé. Většina bungalovů se nachází v takové malé džungli, kde vás ráno budí opice skákající po střeše a občas proběhne i nějaký ten šváb. Brrr! Neberte tedy hned to nejlevnější.

Na snídani, oběd i večeři se na Ton Sai Beach chodí k mámě.

Přímo z písčité pláže se zvedají perfektní lezecké terény a kombinace lézt a cachtat se ve vlnách je nasnadě. Ne nadarmo se do Krabi sjíždějí lezci z celého světa, aby i přes zimu kvalitně potrénovali. Na snídani, oběd i večeři se na Ton Sai Beach chodí k mámě. V krámku Mama’s Chicken Kitchen se přes den scházejí snad všichni. Mají nejlepší jídlo, největší výběr a největší starost o své hosty. Prohodí s vámi pár slov jak jste zalezli, co jste dnes dělali a jako zákusek vám rozseknou čerstvý kokosový ořech. Prostě jako u maminky :-)

thajsko (7)

 

Railay Beach

Ráno před přílivem si můžete dopřát malý coastering, tedy přelézt nezatopené útesy na honosnější West Railay Beach. Později už se trochu zapotíte, protože jakmile voda stoupne, musíte použít stezku vrchem pod skalami. A proč honosnější? Na pláží West Railay Beach je soustředěna většina top thajských resortů zaměřených především na velmi movitou klientelu. Resorty jsou vyloženě proevropské, včetně jídla, vybavenosti atd. Ale proto přece nejedeme do Thajska.

Je vcelku zábavné pozorovat, jak všichni utíkají před znenadání se zvedající vodou.

Samotná pláž West Railay Beach je ale opravdu nádherná a jako dělaná pro celodenní lenošení. Malou nevýhodou je, že s přílivem se z rozlehlé pláže, jako šmahem kouzelného proutku, stává úzký proužek písku. Ale zase je vcelku zábavné pozorovat, jak všichni utíkají před znenadání se zvedající vodou.

thajsko (1)

 

A pak je tu ještě East Railay Beach, ležící na druhé straně poloostrova. V Praxi to znamená cca 5 minut chůze přes malinké vnitrozemí, kde je soustředěna většina obchůdků, outdoorových agentur a dokonce i bankomaty. Východní pobřeží ovšem ke koupání zrovna neláká. Je dokonale zarostlé mangrovy a místo bělostného písku zde po odlivu zůstává bažina. Taková, s kterou si poradí jen traktory vozící movité klienty ke svým lodím.

 

Ao Phra Nang

Jednoznačně nejkrásnější pláží na poloostrově je Ao Phra Nang. Odtud hledíte na šíré Andamnaské moře poseté roztodivnými ostrůvky trčícími do výše jako mohutné vápencové věže. K té nejbližší lze i doplavat a vyzkoušet si třeba oblíbenou thajskou lezeckou disciplínu – deep water solo. A lézt, tentokrát už s lanem, můžete i na dalších masívech přímo nad pláží. Po takové námaze přijde vhod thajská masáž pěkně ve stínu pod stromem.

thajsko (4)

 

Thajská via ferrata

Pokud máte dost klasického lezení a dovádění ve vlnách, udělejte si půldenní výlet k princeznině laguně Sa Phra Nang, ukryté hluboko ve skalním masívu. Strmá stezka začíná kousek za pláží Ao Phra Nang a hned velmi zostra. Téměř po celé délce je osazena tlustými konopnými lany, kterých se přidržujete při šplhání po kořenech i skále. Zejména po dešti je vše pokryto neuvěřitelné kluzkým blátem a tak se z cesty stává celkem adrenalinová záležitost. A to hlavně při následném sestupu k laguně, který se dá přirovnat k tobogánu. Prostě taková thajská obdoba via ferraty, která ovšem stojí za to.

thajsko (2)

 

Výlety v okolí

Svou dovolenou v Krabi můžete obohatit o další super zážitky. Třeba si zaplatit cestu lodí na nedaleké ostrovy Koh Phi Phi, které v roce 2004 zcela spláchla mohutná vlna Tsunami. Unikátní souostroví už z tragédie naštěstí dokonale vzpamatovalo. O zdejší kráse by mohl povídat i Leo di Caprio, který zde natáčel film Pláž. Neméně skvělým zážitkem je i výlet s průvodce do magrovových porostů na mořských kajacích. Specialitou tohoto výletu je, že vám otrlí makaci skáčou šipky přímo na palubu kajaku :-)

thajsko (8)

 

Několik rad jak si Thajsko užít
  • Obrňte se trpělivostí – Thajci nikam nespěchají a náš uspěchaný způsob života je pro ně cizí.
  • Nic nejezdí včas – vlaky, autobusy, lodě, všechno má zpoždění (i několik hodin).
  • Smlouvejte, smlouvejte, smlouvejte – a nenechte se natáhnout na hůl.
  • Jezte „na ulici“ – proevropské podniky nemají ani zlomek z thajské kultury.
  • Nezapomeňte na slivovici – kromě očkování nejlepší prevence střevních problémů.

nove_logo_mNetroufáte si vydat se do Thajska na vlastní pěst? Obraťte se na outdoorovou a horolezeckou školu Summit Leader. Náš program v Thajsku je sice zaměřen hlavně na lezení, ale umíme vám připravit jakoukoliv, i ryze poznávací, akci na míru. Procestovali jsme celé Thajsko od severu na jih, takže víme, co za to stojí.