rudolfshutte (4)

I takto výstižně by se dalo vyjádřit menu, jež nabízí horská chata Rudolfshütte ve Vysokých Taurách. Kdo jste už se přejedli vymrzlých winterraumů, instantních těstovin v sáčku a večerní zábavy při čelovce a hledáte trochu toho pohodlí před ranním odchodem na túru, budete na Rudolfshütte opravdu spokojeni. A dovolím si tvrdit, že dokonce velmi spokojeni…

rudolfshutte (1)

 

Horská chata vs. horský hotel

Rudolfshütte plnila ještě v nedávné době funkci hlavního výcvikového střediska Alpenvereinu, se vším zázemím, které horolezci a alpinisti vyžadovali. Se vstupem soukromého investora před 10 lety však prošla chata obrovským vývojem a dnes už to zdaleka nejsou jen horolezci, kdo tříhvězdičkový hotel přímo pod ledovcem vyhledávají. Výraznou část klientely tvoří rodiny s dětmi, lyžaři vyhledávající středisko s komorní atmosférou i běžní výletníci. Každý si zde najde to své.

Na chatu v v nadmořské výšce 2315 metrů se nedostanete jinak, než kabinkovou lanovkou. Už to má své neopakovatelné kouzlo. Přímo na terase chaty pak můžete nazout lyže a brázdit více než 25 km sjezdovek s garancí sněhu do konce dubna. A večery, ty jsou na Rudolfshütte tím nejlepším. Místní kuchaři připravují každý večer tématicky zaměřené menu, které se nejlépe tráví v sauně s vyhlídkou na okolní třítisícovky.

rudolfshutte (4)

 

Skialpinistický ráj

Kromě skvělého zázemí se však největší potenciál skrývá ve volném terénu. Skialpinisté zde zažívají opravdové Eldorádo. Oblíbenou túrou je výstup na třítisícový vrchol Stubacher Sonnblick (3088m) obklopený ledovcem. Výstup není technicky nikterak náročný, ale je nutné volit správnou stopu. Některé svahy jsou opravdu strmé a hrozí utržením laviny. Klasická výstupová trasa vede po pravé straně ledovce a následně strmou pyramidou na vrchol. Necelých tisíc výškových metrů na lyžích dolů je velkou odměnou na závěr dne.

rudolfshutte (5)

Náročnější skialpinisté mají pak na výběr ještě další a další třítisícovky v okolí. Klasikou, která však vyžaduje stabilní lavinové podmínky a rychlý postup je Hohe Riffl (3338m) přes sedlo Ödenwinkelscharte. Druhým vysokým lákadlem je pak mohutná pyramida Hocheiser (3206m), která se při pohledu od vodní nádrže Tauernmoos zdá v podstatě nedostupná. Výstupová linie však vede po druhé straně hory, což činí tuto túru zejména časově dosti náročnou.

 

Když se venku čerti žení

Ani na Rudolfshütte nesvítí sluníčko každý den. Špatné počasí však rozhodně nemusí znamenat konec zábavy. Z vleků a lanovek je dosažitelných nespočet skvělých freeridových sjezdů, v podstatě téměř ve středisku. Některé linie mohou být opravdu náročné, ale jiné naopak bezpečné a vhodné i pro méně zkušené lyžaře. A když už ani lyžování nebaví, existuje ještě indoorová možnost sportovního vyžití . Lezecká stěna, jejíž převis překlenuje restauraci v přízemí je úžasná. Obzvláště, když po dolezení cesty se můžete nechat spustit přímo do křesla mezi přihlížející v přízemí :-)

rudolfshutte (3)

 

Lezení ledů, sněžnice a to další

I když lyže na čas odložíte, pořád máte co dělat. Nad mezistanicí lanovky u jezera Grünsee se zvedají skály protkané množstvím ledopádů a mixových cest. Na hrázi jezera Weissee, která se nachází hned u Rudolfshütte, bývá zase připravována cvičný ledolezecký terén.

rudolfshutte (6)

Hlavně rodiny s dětmi využijí mírné a bezpečné terény okolo chaty pro jedinečné zážitky na sněžnicích a pohodové procházky kolem jezera Weissee. A pak už jen záleží, jaký si pobyt na Rudolfshütte každý udělá. Ubytování v komfortních pokojích, neskutečně chutné jídlo z typické rakouské kuchyně, večerní zábava a mraky možností jak si užít den.

O Rudolfshütte nestačí jen číst. To se musí zažít!


logo_weissseeCelá oblast okolo chaty Rudolfshütte je souhrnně nazývána Weissee Gletscherwelt. Váš pobyt se totiž, díky skvělému servisu, nemusí omezit jen na chatu samotnou, ale můžete využít nespočet pobídek k trávení volného času. Třeba výpravu do místní meteostanice, prohlídku zbrusu nového muzea Národního parku Vysoké Taury nebo rodinnou vycházku na sněžnicích.