barborka (3)

Horskou chatu Barborka najdete na jižním úbočí nejvyšší moravské hory Pradědu v nadmořské výšce 1320 m. Samotná chata, přestože patří k nejmladším svého druhu v Jeseníkách, sehrála ve své historii minimálně jednu důležitou úlohu. Právě za jejími zdmi byla totiž v roce 1948 založena Horská služba Jeseníky. Významnou událost dodnes připomíná pamětní plaketa u vstupu do chaty.

barborka (4)

 

Barborka pro německou armádu

Nejmladší horská chata na úbočí Pradědu byla, trochu překvapivě, založena během druhé světové války v roce 1943, v době kdy všechny horské chaty naopak zažívaly těžké časy. Prozatím bezejmenná chata, kterou zřídili Němci v prostoru starých přístřešků a stájí, sloužila původně důstojníkům německé armády. Jmenovitě štábu divize horských myslivců, pod jejichž kompetence spadal i menší pracovní tábor nacházející se nedaleko, v místě dnešní Kurzovní chaty. Zajatci měli na úkol vybudovat na rovném hřebenu Vysoké hole ve výšce 1464 m útočné horské letiště. Přítrž tomuto svéráznému projektu učinil konec války a jedinou hmatatelnou vzpomínkou zůstaly pouze základy trafostanice.

barborka (1)

 

Pan Václav Myšák

vaclav_mysakAle zpět od války k Barborce. Po válce se prozatím pouze přízemní chata dostává do rukou Vysokoškolského sportu v Brně, respektive prvního nájemce Václava Myšáka. Tento zkušený horolezec a lyžař stál už v roce 1948 za vznikem Horské služby Jeseníky, která sdružovala amatérské členy z řad místních horalů. A zakrátko čekala tyto odvážné dobrovolníky první velká akce. To když v únoru 1950 havarovalo v prostoru Vysoké hole dopravní letadlo typu Dakota, což je podpořilo myšlenku Václava Myšáka vytvořit profesionální záchranný sbor. Ve stejné době také sílí tlaky proti jakékoliv formě nesocialistického vlastnictví a Václav Myšák, znechucen poměry na chatě, opouští místo chataře a plně se koncentruje na profesionální práci v horské službě.

 

Nejlepší roky Barborky

Ještě před odchodem Václava Myšáka prochází Barborka první větší přestavbou, jejímž cílem je především přístavba patra a dalších pokojíků v podkroví. V roce 1954 se chaty ujímá chatař Malina, který zde střídavě, s malými přestávkami, působí až do roku 1979. Za Malinova působení stíhají Barborku hned tři požáry. Ani jeden naštěstí nebyl fatální – jednou hořela sauna, podruhé konírna a nakonec veranda.

barborka (2)

V 70. a 80. letech, po zatím nejrozsáhlejší modernizaci, se chata Barborka stává největším turistickým střediskem v okolí Pradědu. Jednak díky dosluhující a následně zcela stržené chatě Kurzovní a také kvůli nepřístupnosti Ovčárny veřejnosti. O své dominantní postavení pak částečně přichází po vybudování nevzhledného hotelu Kurzovní a zpřístupnění Ovčárny koncem 80. let. Ještě předtím, při výstavbě vysílače na Pradědu, je k Barborce vybudována asfaltová cesta a před chatou parkoviště.

 

Pro lyžaře i turisty

Tím začíná moderní éra chaty Barborka. V 90. letech minulého století bylo rekreantům k dispozici 110 lůžek se společným sociálním zařízením. K tomu odpovídající zázemí restaurace, odkud se vždy linula vůně pověstných koláčů – tzv. frkáčů. Ty lákaly do tepla promrzlé běžkaře a v létě zase vyzývaly k odpočinku množství turistů a cyklistů mířící na Praděd.

barborka (3)

Vrchol s dominantním vysílačem se totiž tyčí přímo nad chatou. Přímá cesta je ovšem od 70. let ochranou přírody zakázána a k vysílači se tedy musíte vydat po asfaltové silnici. Mnohem krásnější túrou, než mačkání se v davech mířících k Pradědu, je divoké údolí Bílé Opavy. Žlutá turistická značka začíná v Karlově Studánce a po mnoha dřevěných můstcích a žebřících vyústí přímo u chaty Barborka.

 

Tipy na horské túry, které vás provedou kolem Barborky:

 


Dne 4. prosince 2014, zachvátily plameny část horské chaty Barborka. Symbolicky se tak stalo v den Svaté Barbory. Naštěstí nikdo nebyl zraněn a díky včasnému zásahu hasičů zasáhl požár jen část chaty. Smutná historie, podobná nedaleké Alfrédově chatě, se tak doufejme opakovat nebude a Barborka bude dále sloužit lyžařům a turistům v Jeseníkách. Přejme jí hodně štěstí.