luzicke0012

Ne, nejedná se o žádnou mladou dívku, která se už v ranném mládí oddala víře, ale o oblíbenou via ferratu Nonnensteig s počeštěným názvem Jeptiška, která se nachází na německé straně Lužických hor. Nebo spíše, abychom tedy byli přesní, v Zittauer Gebirge. A právě tahle hravá zajištěná cesta, vedoucí labyrintem pískovcových věží, letos slaví 20 let od svého vzniku.

luzicke0008
Nonnensteig (Jeptiška)

Protože ze Saska je to přece jen do pořádných hor ještě trochu daleko, rozhodl se v roce 1994 Německý alpský spolek (DAV) vybudovat via ferratu na pískovcovém masívu Nonnefelsen. Tahle rozeklaná hradba skal, zvedající se nad lázeňským městečkem Jonsdorf, nebyla nikdy lezecky příliš významná, ale pro zřízení zajištěné cesty nemohl výběr padnout na lepší místo.

Postupem času se z cvičné via ferraty pro přípravu na alpské výstupy stal oblíbený cíl nejen německých, ale dnes hlavně českých turistů. Vždyť nástup na zajištěnou cestu je vzdálen jen asi kilometr od českých hranic. A její vedení je vskutku impozantní. Setkáte se zde nejen s krásnými výhledy, ale také s visutým mostem, žebříkem i vzdušnými lezeckými úseky. Nedávno, asi tři roky zpátky, byl v závěru Jeptišky instalován také lanový most, který je dnes už neodmyslitelnou součástí moderních zajištěných cest.

luzicke0014
Jeptiška je vhodná i pro rodiny s dětmi (cca od 6 let).

 

Parametry via ferraty Nonnensteig
  • Obtížnost: B/C
  • Délka cesty: 350 m
  • Převýšení: 60 m
  • Výchozí bod: Dolní Světlá (Mařenice) nebo Jonsdorf (D)
  • Nástup: 2 km z Dolní Světlé
  • GPS nástupu: N 50.84891, E 14.68313
  • Orientace: JZ
  • Materiál: pískovec

 

Přístup

Nejjednodušším způsobem, jak sek via ferratě dostat, je nechat auto zaparkované na konci obce Dolní Světlá a odtud pokračovat pěšky po zeleném značení přes hranice cca 2 km až k nástupu. Případně lze zaparkovat u rekreačního areálu v Jonsdorfu a opět po zeleném značení dojít po cca 800 metrech ke skalám

mapa_nonnensteig
Zdroj: Mapy.cz, upraveno

 

Popis cesty

Nástup se nachází přímo na turistické cestě a je označen informační cedulí. Ta mimo jiné upozorňuje na nutnost dodržování pravidel pískovcového lezení. V praxi to znamená zákaz lezení v období od 15.12. do 31.3 a za deště pod pokutou 100 €.

Hned na začátku ferraty čeká krátký žebřík a strmý kout osazený kolíky, který je první prověrkou lezeckých schopností. Položená plotna vede k výšvihu na první věžičku pohupujícímu se visutému mostu. Za ním následuje lehké lezení a místy chodecký terén k nekrásnější pasáži na vzdušné římse s prvními krásnými výhledy do okolí. Dále se ocelové jistící lano proplétá pohodovým terénem mezi věžičkami až ke klíčovému místu.

luzicke0012
Klíčové převislé místo

Přestože celá cesta je ohodnocena stupněm B/C, klíčové převislé místo tuto klasifikaci převyšuje. Skalní převis je však osázen množstvím kramlí a i díky své malé délce ho zvládá v podstatě každý. Hned za ním cesta dosahuje svého nejvyššího bodu s vrcholovou knížkou, odkud po hřebeni klesá k závěrečnému třílanovému mostu. Ten je možné případně vynechat, sestoupit na výhlídku a napojit se na turistickou cestu vedoucí do cca 50 metrů vzdálené výletní restaurace zahnízděné mezi skalami.


nove_logo_m

Pokud si na via ferratu netroufáte sami, můžete pro začátek absolvovat ferratový kurz v Lužických horách s profesionály z agentury Summit Leader. A třeba i s vašimi dětmi už od 6ti let věku!

 

Fotogalerie