vybavení - dolomity (3)

Jak se správně vybavit na via ferraty se dnes dočtete téměř všude. Takže v následujících odstavcích podobné běžné rady nehledejte. Spíše se podíváme na to, s jakými výplody lidské vynalézavosti, a někdy i blbosti, se můžete ještě dnes na zajištěných cestách setkat.

K přímému jištění na fixním ocelovém laně zajištěné cesty slouží ferratový set, nebo chcete-li, pádová brzda. A právě zde můžete spatřit nejvíce svérázných zlepšováků. Například Italové si v Dolomitech velmi zakládají na místních produktech a ruční práci. A tak na via ferratě můžete potkat větrem ošlehané horaly s kusem lana ovázaným kolem pasu, kterak z něj vyčnívají dva prameny zakončené obyčejnou karabinou. Bez pojistky zámku samozřejmě, ta zbytečně zdržuje při rychlém postupu vzhůru.

vybavení - dolomity (2)
Italský „ferratový set“ versus normované vybavení.
vybavení - dolomity (3)
Alespoň karabiny s pojistkou zámku. Ani to by ho však nezachránilo.

Podobnými zastánci domácí produkce jsou Slovinci. Ti si ale suverénně vystačí s jednou karabinou. Jejich národní hrdost jim přece přikazuje vystoupit na Triglav pouze jednou za život.

vybavení - triglav (5)
Lano kolem pasu, karabina na svém místě, kapuce místo přilby.

Pak se najdou tací, kteří chtějí krásu hor sdílet i se svými dětmi. Rodiče ale svým ratolestem v samostatném ovládání „ferratového setu“ příliš nedůvěřují, a tak je jistí přímo na laně. Kdo ale jistí onoho rodiče, když má druhý konec lana smotaný v batohu?

vybavení - triglav (7)

A když už konec lana nemají zamotaný v batohu, tak alespoň přímo na batohu. Žádná studie na téma nosnosti ramenních popruhů zatím na veřejnost neprosákla, ale vzhledem k použitým plastovým sponám bude jistě dostatečná… Ale právě tak na nošení batohu na zádech.

vybavení - triglav (2)
Paní ochotně a v sladké nevědomosti zapózovala.

Basketbalisti zase mají co dělat, aby na vrchol Triglavu vytáhli koš, ještě se tak zdržovat s nějakým jištěním.

vybavení - triglav (3)
Fotka pochází z loňského srpna, kdy se v Jesenici pořádalo mistrovství Evropy v basketbale. A národní hrdost je holt národní hrdost.

Ve finále jsou na tom ale vlastně všichni zmínění nastejno. Basketbalisti zcela bez vybavení i „horalové“ se samodomo vyrobeným jištěním. Pádová brzda, která je součástí ferratového setu má totiž v celém kompletu své opodstatnění. Při pádu na via ferratě, můžete klidně spadnout až několik metrů k nejbližšímu ukotvení ocelového lana. A to znamená pádový faktor v hodnotách, na které není ani lidské tělo ani horolezecký materiál stavěný.

Zmiňovaná pádová brzda, až už s trhacím nebo destičkovým tlumičem, však zmírní rázovou sílu natolik, aby horolezecký materiál tohle zatížení vydržel a vy společně s ním. Pokud nepoužijete certifikovaný set, kusy lana se přetrhnou, karabiny rozlomí a smyčka kolem pasu z vás udělá dva.

IMGP0016
Takhle by to mělo správně vypadat. Sedací a prsní úvazek, certifikovaný ferratový set a samozřejmě přilba.

Jak vidíte, o nutnosti jištění na via ferratách dnes už snad nikdo nepochybuje. Otázkou ale zůstává, zda neznalost či úspora financí na jedné straně vah nepřeváží bezpečnost na straně druhé. Každodenní praxe bohužel ukazuje, že osvěta ještě nějaký čas potrvá.

 


nove_logo_mVia ferraty jsou rizikovým sportem podobně jako všechny horolezecké aktivity. Správné bezpečnostní návyky jsou pro ničím nerušený zážitek nezbytné. První zkušenosti můžete získat například na via ferratovém kurzu agentury Summit Leader s individuálním přístupem.

  1. Petra

    Jo jo svatá pravda, v Dolomitech jsme potkali rodinku – tatínek měl dvě děti přivázané na svůj úvazek, ale sám měl jen ten sedák……a jinak nic. Asi aby plachtili hezky společně…..

  2. jiri

    Pravda pravda. Ale zrovna co se triglavu tyce, jisteni tam uplne neni treba. Uz jen proto, ze lana jsou prevazne jen od triglavskeho domu vys…zbytek nezajisten, nebo jen velmi sporadicky :-)

Comments are closed.