slanovani (4)

Na cvičných skalách i v horách je slaňování v mnoha případech nejrychlejším a často také jediným způsobem, jak se dostat dolů. I přes to, že se jedná o základní horolezeckou dovednost, stává se při této činnosti asi nejvíce nehod a úrazů. Většinou z nedbalosti a nesoustředění. A nejčastěji právě zkušeným lezcům, kteří se už ze samé rutiny nekoncentrují na to, co činí.

slanovani (3)

Základním předpokladem bezpečného slaňování je spolehlivé jistící stanoviště. I když slaňujete na cvičných skalách, kde jsou vrcholy cesty osazeny kruhy a borháky, měli byste je minimálně vizuálně zkontrolovat. Pokud o jejich stavu pochybujete, přidejte další jištění nebo zkuste jiný bod (pokud je k dispozici). V žádném případě nedůvěřujte starým rezavým skobám, o jejichž původu a stáří nic nevíte.

 

Sebejištění

Slaňování není nikdy zcela bez rizika a vždy hraje zásadní roli lidský faktor. Proto je vhodné dělat vše proto, abychom i tohle nebezpečí maximálně eliminovali. Ač v tom mnoho lidí vidí zbytečné zdržování, je více než vhodné používat k sebezajištění samoblokovací průsíkův uzel.

prusikuv_uzel (1)
Machardův prusík

Při slaňování v horách je pak použití prusíku naprosto nezbytné, protože v takto exponovaném terénu vás může snadno zasáhnout padající kámen a následky v tomto případě bývají fatální. Pro sebejištění prusíkem se používá pomocná šňůra, tj. kulatá smyčka a průměru 6 mm a délce ideálně 1,5 metru.

 

Příprava před slaňováním

Ještě než vůbec začnete lézt, připravte si tzv. odsedávací smyčku. „Odsedávka“ je sešitá plochá smyčka v délce ideálně 80 cm spojená s centrálním okem sedacího úvazku liščí smyčkou (nebo také jednoduchým prusíkem chcete-li). V polovině smyčky je uvázán vůdcovský uzel, který ji rozděluje na dvě poloviny a na druhém konci je odsedávka opatřena karabinou s pojistkou zámku (opět zajištěná liščí smyčkou nebo lodním uzlem).

slanovani (2)
Příprava odsedávací smyčky ke slanění. Zdroj: Petzl

Lano provlékněte napůl slaňovácím bodem (kruh, borhák, smyčka). K tomu se vyplatí mít pro orientaci označený střed lana. Oba konce poté svažte dohromady vůdcovským uzlem. To abyste z lana „nevyjeli“ pokud by konce nedosahovali až na zem.

 

Krok za krokem

1. Zajistěte se na slaňovacím stanovišti pomocí karabiny ze své odsedávací smyčky a nezapomeňte zašroubovat pojistku karabiny.

2. Do spodní části odsedávky pod vůdcovským uzlem si připravte karabinu se šroubovací pojistkou zámku. Tak aby zámek byl na opačné straně, než ruka, kterou budete při slaňování držet lano. (ilustrace č.1)

3. Oba prameny!!! připraveného lana provlékněte slaňovácí pomůckou a společně založte do karabiny nachystané v odsedávce. (ilustrace č.3)

slanovani (1)
Slaňování krok za krokem. Zdroj: Petzl

4. Pod slaňovací pomůckou uvažte přes oba prameny lana samoblokovací prusíkův uzel z pomocné šňůry. Ideálně navažte Machardův prusík, ale použitelný je v podstatě i jakýkoliv jiný. (ilustrace č.2)

5. Konce pomocné šňůry svažte protisměrnou očkovou spojkou a pomocí karabiny spojte s navazovacím okem na úvazku. Pokud nemáte karabinu, můžete konce provázat okem napřímo. (ilustrace č.2)

6. Tímto jste připraveni na slaňování a zajištěni pomocí samoblokovacího prusíkova uzlu. Doberte tedy lano do slaňovací pomůcky abyste ještě před samotným slaňováním ověřili, zda máte vše správně připravené. Pokud máte vaši váhu přenesenou v pomůcce, uchopte  oba prameny lana pod prusíkem do ruky a druhou volnou rukou vycvakněte odsedávku ze stanoviště. Od teď už lano nesmíte v žádném případě úplně pustit!!! (ilustrace č.4)

7. Při slaňování držíte oba prameny lana rukou pod slaňovací pomůckou a sevřením dlaně regulujete rychlost slaňování. Druhou rukou taktéž držíte lano, tentokrát přímo za prusíkův uzel a posunujete jej po laně dolů. (ilustrace č.5)

slanovani (4)

Šťastnou cestu :-)


Ještě než začnete se slaňováním, měli byste si osvojit některé základní horolezecké uzly. Několik informací naleznete i v našem magazínu:

Nebo se obraťte na agenturu Summit Leader a přihlašte se na kurz skalního lezení, kde vás vše rádi naučíme :-)