dolomity (5)

V dnešní době vznikají via ferraty doslova na každé skále za domem. Patrná je zejména snaha o dosažení maximální atraktivity, a to i za cenu doslovného znásilnění skály. V prvopočátcích ale vznikaly via ferraty zcela účelově, měly usnadnit cestu na alpské vrcholy a zpřístupnit hory i nelezcům. Pocit propojení člověka s přírodou byl mnohem intenzivnější než při dnešním Ečkovém šplhání po „hromosvodu“. Chcete-li zažít ty pravé via ferraty, vydejte se do italských Dolomit.

Historie italských zajištěných cest se datuje až do období první světové války, kdy se mezi dolomitskými vrcholky odehrávala krutá poziční válka mezi Rakousko-Uherskem a Itálií. V roce 1917 armády obou zemí hory opustily, ale zanechaly po sobě zajištěné vysokohorské chodníky a dlouhatánské štoly tzv. galerie vedoucí nitrem dolomitských masívů. V 60. a 70. letech došlo k jejich znovuobjevení a obnovení ve prospěch vysokohorských turistů. Zrodila se via ferrata…

dolomity (7)
Sentiero attrezzato Ivano Dibona

Cortina d’Ampezzo

Když někdo poprvé vyráží do Dolomit, tak většinou do okolí horského městečka Cortiny d’Ampezzo, které ještě dodnes žije duchem Zimní olympiády v roce 1956. Přímo nad městem se prudce zvedají štíty horských skupin Tofana, Cristallo nebo Sorapis, mnohdy i výrazně přesahující hranici 3000 metrů nad mořem.

 

Ivano Dibona

Impozantní hřebenovka, tak by se dala nazvat vojenská stezka Sentiero attrezzato Ivano Dibona. Už samotný přístup kabinovou lanovkou z roku 1956, která vás vyveze na Rifugio G. Lorenzi (2 932m), je nezapomenutelným zážitkem. Pak následuje proslavený, sedmadvacet metrů dlouhý, lanový most natažený nad hlubokou propastí a výstup na třítisícový vrcholek Cristallino d’Ampezzo (3 008m). Dibona není žádným lezeckým výkonem, spíše zajištěným vysokohorským chodníkem, který ale mnohdy vede v dost velké expozici po skalních policích. Válečná historie na vás bude dýchat při každém kroku na stezce kolem starých vojenských bunkrů, velitelských stanovišť a zbytků opevnění. Vsedle Forcella Alta (2 687m) je dobré cestu zakončit a prudkým žlabem sestoupit zpět k mezistanici lanovky na Son Fórcia. Krásná celodenní túra, schůdná pouze za stabilního počasí.

dolomity (5)
Sentiero attrezzato Ivano Dibona a slavný visutý most

 

Galeria Lagazuoi

Sedlo Passo Falzarego (2 105m) bylo za války důležitým strategickým bodem. Proto chtěly obě armády získat pod svá křídla vrchol Kleine Lagazuoi, ze kterého lze dobře odhalit jakýkoliv pohyb na sedle. Nelítostný souboj se zvrhl na odstřelování mohutných skalních bloků na italskými Alpiny obsazenou skalní římsu Cengia Martini. Ti však své pozice neopustili. Naopak za pouhé čtyři měsíce a s pomocí 32 tun dynamitu vyhloubili v nitru Kleine Lagazuoi dva a půl kilometru dlouhou štolu vedoucí přímo do srdce rakouských řad na vrcholku hory. Dnes se tímhle úžasným muzeem ve volné přírodě můžeme procházet i vy. Nezapomeňte ale na přilbu a dobrou čelovku. Chodba je skutečně temná.

dolomity (3)
Galeria Lagazuoi

 

Sextenské Dolomity

Když už budete v Cortině, je to kamenem coby dohodil do sousedních Sextenských Dolomit s monumentálními Tre Cime di Lavaredo. Přímo v jejich blízkosti se odehrál poutavý příběh válečného hrdiny a horského vůdce Seppa Innerkoflera, jehož odkaz dodnes přežívá na Drei Zinnen Plateau. Vydejte se po jeho stopách…

dolomity (4)
Tre Cime di Lavaredo

 

Via ferrata De Luca-Innerkofler

Nad chatou Drei Zinnen Hütte jako strážní věž bdí vrchol Paternkofelu (2 744m). Na jeho úpatí začíná vojenský chodník, který se po chvíli zanoří do temné Galerie Paterno stoupající nitrem hory, po vysokých schodech, až pod sedlo Gamsscharte (2 650m). Krátký zajištěný úsek a závěrečné suťové pole vás dovedou až na samotný vrchol hory k památníku Seppa Innerkoflera.

Po návratu do sedla můžete pokračovat po výrazných skalních policích další zajištěnou cestou Schartensteig. Ta pomocí ocelových lan a atraktivních dřevěných lávek překonává hned několik skalních rozsedlin, až na závěr vyústí v sedle Büllelejoch (2 522m). Odtud se po úbočí Bödenknotenu a Paternkofelu můžete vrátit zpět na Drei Zinnen Hütte nebo k vysokohorské silnici u Rifugio Auronzo.

dolomity (6)
Via ferrata De Luca – Innerkofler

NÁŠ TIP: Na začátek si dejte krátkou zajištěnou cestu Leiternsteig na vrchol „strážní věže“ Toblinger Knoten (2 617m) a poté vyražte na Galerii Paterno. Celý okruh s cestou Schartensteig pak pravděpodobně stíhat nebudete a tak pokračujte ze sedla sutí do ledovcového kotle a po exponovaných sklaních policích v západní stěně Paternkofelu do sedla Paternsatel (2 454m) ležící přímo pod severními stěnami Tre Cime.

 

Alpinisteig, Strada degli Alpini

Cestu Strada degli Alpini (italské pojmenování) vystavělo italské vojsko, jako přístup do sedla Sentinellascharte (2 717m). Zajištěná cesta vede po markantních skalních policích v severovýchodním úbočí Elferkofelu (3 092m) a proslavila se zejména jediným lákavým záběrem z úzké skalní soutěsky na exponované lávky. Dnes patří Alpinisteig mezi jedny z nejoblíbenějších via ferrat v Dolomitech a je jen stěží představitelné, že právě zde se nacházely válečná stanoviště.

dolomity (1)
Strada degli Alpini

nove_logo_mNa via ferraty do italských Dolomit můžete vyrazit také s naší agenturou Summit Leader v malé skupince maximálně 8 osob a s individuálním přístupem v rámci každoroční akce Via ferratový týden v Dolomitech.