umele_steny_náhledy (1)

Při lezení ať už na umělé stěně nebo na skalách vkládá váš spolulezec život do vašich rukou. Je tedy naprosto nezbytné dokonale ovládat techniku jištění. Podle dlouhodobých statistik byla totiž většina pádů na zem způsobena chybnou obsluhou jistící pomůcky.

spravne_jisteni (2)V prvé řadě byste měli vždy zacházet s pomůckou, kterou dobře znáte a umíte ji ovládat. Pokud si zapomenete vaše jistítko doma a na stěně si půjčíte typ, který jste dosud viděli akorát tak na obrázku v katalogu, výrazně tím ohrožujete svého lezeckého partnera. Jistících prostředků je na trhu celá řada. Jako úplně nejuniverzálnější a nejvíce používané se ustálily tzv. kyblíky. Ze zvládnuté techniky jištění kyblíkem se pak odráží téměř všechny další jistící pomůcky.

POZOR: Slaňovací osma už podle svého názvu není určena k jištění spolulezce. Brzdný účinek osmy je při jištění velmi malý.

 

Logika tří opor

Na základě vyhodnocení dosavadních nehod a dlouholetého vývoje lezecké metodiky vznikl základní bezpečnostní koncept nazvaný „logika tří opor“. Pokud je byť pouze jedna opora narušena, lezec spadne na zem.

1. Princip bzdící ruky

Lano vedené mezi jistítkem a brzdící rukou musí být vždy napnuté a brzdící ruka musí neustále svírat lano. Pokud brzdící ruka pustí, třeba jen na zlomek sekundy, lano, může to mít pro spolulezce fatální následky.

2. Poloha brzdící ruky vůči jistící pomůcce

Všechny jistící pomůcky fungují na principu ohybu a tření lana. Lano prochází jistítkem, kde se „láme“ a při napnutí tak spolulezce na druhém konci dostatečně přibrzdí až úplně zasekne. Brzdící ruka tak v každém případě musí držet lano „zalomené“ pod pomůckou v brzdné poloze.

3. Lidský reflex

Jištění je vlastně založeno na lidském uchopovacím reflexu. Jakmile spolulezec spadne do lana, to se velmi rychle napne a vyděsí jistícího. Ten  podvědomě sevře lano v dlaních a současně jím škubne do protisměru padajícího spolulezce. Čím více je jistící vyděšen, tím lépe, zvyšuje se sevření lana až do zcela křečovitého úchopu.

spravne_jisteni
Foto: Illustration from DAV

 

Jak minimalizovat riziko při jištění?

  • postupně se učit jistit pod dohledem někoho zkušeného
  • před každým lezením provést vzájemnou partnerkou kontrolu – partnercheck
  • jistit podle výše uvedené logiky tří opor
  • komunikovat mezi lezcem a jističem
  • udržovat co nejmenší průvěs lana

 


nove_logo_mPokud máte pocit, že vaše lezecké dovednosti nejsou stoprocentní a chcete ovládat všechny bezpečností návyky, svěřte se do rukou profesionálů z horolezecké školy Summit Leader a přihlašte se na kurz lezení na umelé stěně.