aplikace_meteor1

Předpověď počasí dnes mnohdy připomíná spíše věštění z křišťálové koule. A na horách to platí dvojnásob. Počasí je zde proměnlivé a nevyzpytatelné. Aby vás na túře nezaskočil náhlý zvrat počasí, je dobré vývoj počasí alespoň po očku sledovat. Mobilní aplikace ve vašem chytrém telefonu je k tomu jako stvořená.

portretVybrat vhodnou mobilní aplikaci pro předpověď počasí, navíc pro různé země, může být někdy docela slušný oříšek. Ne všechny totiž poskytují zcela spolehlivou prognózu a některé jsou úplně mimo mísu. Osobně jsem se už setkal i s takovou, která neustále hlásila jen sluníčko. Proto je zde následující výběr těch aplikací, které se nám v roce 2014 zdály jako nejspolehlivější.

 

Česká republika

Aladin

pocasi-aladinOficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu, vycházející ze stejnojmenného modelu Aladin, je přehledně graficky zpracovaná a nabízí aktuální prognózu pro kterékoliv místo v ČR. Předpověď je neustále aktualizována a tak se může stát, že ráno vidíte v grafu odlišnou předpověď než odpoledne. V jednoduchém a intuitivním prostředí nabízí informace o srážkách, teplotě, vlhkosti, tlaku a větru.

Modelový případ užití: Plánujete túru na následující den, kdy jsou hlášeny srážky. Nevíte ale, kdy přesně dorazí do vaší lokality ani v jaké intenzitě. Aladin vám prozradí, že déšť k vám dorazí kolem 12. hodiny a největší úhrn vás čeká okolo 15. hodiny. Túru tedy naplánujete tak, abyste v 15.00 už dávno byli v bezpečí.

aplikace_aladin

 

Meteor

pocasi-meteorAplikace Meteor je vlastně aktuálním radarovým snímkem srážek na území ČR včetně jejich nedávného i předpokládaného pohybu. V mapě si můžete zobrazit vaši aktuální pozici a přiblížit pro detailnější přehled o srážkách. Už párkrát jsem zažil situaci, kdy jsme podle Meteoru kličkovali mezi dešťovými mraky.

Modelový případ užití: Vydali jste se na túru a nad hlavou se vám začínají stahovat mraky. Bude to jen drobná přeháňka a to hlavní vás mine nebo máte očekávat vytrvalý déšť? Pokračovat na vrchol nebo se raději vrátit zpět?

aplikace_meteor1

 

Horská služba

pocasi-horskaUnikátní aplikace Horské služby, která především pomáhá lidem v nouzi. Jedním tlačítkem dokážete odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu (GPS souřadnice). Doplňující prvkem jsou pak aktuální informace o stavu počasí na všech stanicích Horské služby. Nechybí ani sněhové zpravodajství, webkamery z lyžařských středisek a lavinová předpověď.

Modelový případ užití: Máte v plánu túru po otevřeném hřebeni Jeseníků. Ráno před túrou ovšem stanice HS Praděd hlásí přírustek sněhu 20 cm a silný nárazový vítr. Důvod k tomu, změnit vaše plány a zdržovat se raději v zalesněných částech a údolích.

aplikace_hscr

 

Rakousko

Wetter.at

pocasi-wetteratZ čistě rakouských předpovědí se osvědčila snad jen Wetter.at. Aplikace je nabitá informacemi a poskytuje krátkodobou i dlouhodobou prognózu pro snad každé místo v Rakousku navíc s možností určení přesné pozice pomocí GPS. Také zde najdete sněhové zpravodajství z lyžařských středisek, teploty jezer pro koupání nebo specifické horské počasí.

aplikace_wetter

 

Itálie

Il Meteo

pocasi-ilmeteoVelmi přesná a podrobná předpověď, která velmi úspěšně přesahuje hranice Itálie. Poměrně velký výběr z lokalit po celé Itálii a prognóza po jednotlivých hodinách dělají z Il Meteo neocenitelného pomocníka, v horách pak zejména. Jednoduché a přehledné zpracování doplňují radarové snímky z několika různých zdrojů a tak máte okamžitou představu, co vás dnešní den čeká. TIP SUMMIT LEADER

aplikace_ilmeteo

 

Evropa a svět

AccuWeather

pocasi-accuAsi nejpřesnější předpověď ze všech výše uvedených. Nezbytné je určení polohy pomocí GPS, ovšem pak aplikace nemá chybu. K dispozici je podrobná hodinová předpověď a dlouhodobější prognóza. Pokud máte očekávat některé nepříznivé vlivy jako bouřky, silný vítr nebo sněžení, AccuWeather vás upozorní oranžovým vykřičníkem. Aktuální pohyb dešťových mas můžete sledovat také na radaru.

aplikace_accuweather


 

Máte také tip na zajímavou mobilní aplikaci, která se vám osvědčila pro předpověď počasí? Pošlete nám ji na mail summit-leader@email.cz. Budeme moc rádi. Děkujeme.