messner_spusta (3)

Pokaždé, když stoupám po červeně značené turistické cestě od Slezského domu na Sněžku, pár desítek metrů pod vrcholem se na chvilku a v tichosti zastavím. Ptáte se proč? Je zde křížek s malou pamětní deskou, vzpomínka na dva členy Horské služby – Jana Messnera a Štefana Spustu. Kluky, kteří zde 16. ledna roku 1975 hluboce naplnili slib člena Horské služby.

messner_spusta (2)

Neoficiálně je od té doby šestnáctý leden považován jako Den horské služby Krkonoše. Pojďme si dnes, přesně čtyřicet let poté, připomenout co se v severním svahu Sněžky tehdy odehrálo.

 

Za jasného, slunečného, ale také velmi mrazivého dne se manželská dvojice turistů snažila sestoupit od meteorologické stanice ze Sněžky dolů k Slezskému domu. Krkonoše však toho dne nevystavili návštěvníků zrovna přívětivou tvář. Celé hory byly doslova pokryté ledem a terén byl krajně nebezpečný. Jeden z této dvojice – muž ve chvilce nepozornosti zavrávoral, uklouzl a zřítil se do severního polského svahu Sněžky. Zde se však po několikametrovém pádu dokázal zachytit na skále.

Tou dobou se na turistické cestě, kousek od místa pádu, nacházeli i horští záchranáři Jan Messner se Štefanem Spustou. Zabezpečovali zde fixními lany a řetězy zledovatělou turistickou cestu. Když se nad nimi objevila vyděšená žena a sdělila jim, co se jejímu manželovi přihodilo, neváhali a vyrazili na pomoc Vybaveni mačkami a cepíny, ovšem bez jištění, zahájili okamžitě traverz ledovým úbočím hory na pomoc postiženému turistovi. Ten se ale na skále do té doby neudržel a zřítil se podruhé. Více než pětisetmetrový pád už nemohl přežít.

Obětavý čin se bohužel stal osudný i oběma záchranářům. Honza Messner zakopl a strhnul s sebou i Štefana Spustu, který se ho ještě pokusil na ledu zachytit. Oba se zřítili až do Dolu Lomniczky. Jan Messner zemřel na místě neštěstí. Život Štefana Spusty, který utrpěl těžký úraz hlavy, se nepodařilo udržet ani díky rychlému transportu helikoptérou.

Toho dne poprvé v historii Horská služba zaplatila za svou službu veřejnosti daň nejvyšší…

messner_spusta (1)

 

messner_spusta (4)Jan Messner
  • Narozen 19. listopadu 1932 ve Vrchlabí.
  • Dobrovolný člen HS od 1948, terénní pracovník HS od 1965.
  • Žena Krista, syn Martin.
  • Zkušený horolezec, milovník pískovců Českého ráje.

 

Štefan Spusta
  • Narozen 27. dubna 1942 ve slovenské Sološnici.
  • V HS jako čekatel od roku 1966.
  • Žena Miluška, dcera Simona.
  • Výborný sportovec a lyžař, reprezentant HS v Mezinárodních soutěžích.

messner_spusta (5)

Pánové, nejen pro všechny milovníky hor, jste a navždy budete hrdinové. Čest vaší památce!

 

Jako zdroj informací byl použit film 80 let Horské služby.