bouldering (1)

Bouldering, tedy lezení bez lana do výšky seskoku, je moderní, zábavný a pro rozvoj lezeckých dovedností také mimořádně prospěšný. Jen na několika málo metrech vám bouldering nabídne všechny vzrušující aspekty lezení. Řešení pohybových hádanek, výzvy pro vaše tělo, hecování se sparingpartnerem a mnohdy spoustu legrace. Následujících 10 tipů vám pomůže být ještě lepší!

 

1) Zahřejte se

Zní to nudně a málokomu se do toho před lezením chce. Ovšem minimálně 5 – 10 minutové zahřátí se před aktivitou zlepšuje fungování pohybového aparátu. Tím můžete zabránit zranění a dosáhnout lepších výsledků. Nejlepší je skákání přes švihadlo, lehký výklus nebo jiné aerobní činnosti. Nezbytné je i protažení prstů, které musí snést při lezení velkou námahu. A nezapomeňte na protažení a uvolnění těla i po tréninku.

 

2) Přemýšlejte, potom lezte

Chcete-li na stěně přelézt nějaký boulder, nejprve si na zemi a v klidu vše promyslete. Hlava je nedílnou součástí lezení a pokud teprve ve stěně začnete přemýšlet kam s nohou nebo kde je další chyt, rychle se vyčerpáte a skončíte. Pakliže si pohyb naplánujete předem, budete jej také moci následně vyhodnotit. Když se boulder povede, tak super. Jestliže ne, asi jste si všimli kde byla chyba. Plánování a následné vyhodnocení vám pomůže se v lezení zdokonalit.

rock climbing indoors

 

3) Sledujte ostatní lezce

Člověk se mimo jiné učí i pozorováním. A tak nemusí být špatné sledovat další a zejména lepší horolezce a něco od nich okoukat. Náš mozek je schopen využít pohybové vzory jiných lidí (tzv. zrcadlení) a tím můžeme přijít nejen na řešení konkrétního problému, ale i celkově zdokonalit náš lezecký pohyb.

 

4) Nebojte se experimentovat

Bouldering je vlastně hra s pohybem. Každý člověk ji jinak vysoký, jinak dlouhý, s různými silnými a slabými stránkami. Proto má smysl, aby každý hledal vlastní řešení bouldrového problému. Snaha najít svůj vlastní pohybový vzorec všeobecně zlepšuje lezecké schopnosti. Takže: každý experiment stojí za to!

 

5) Zaměřte se na techniku

Lezecký technika znamená provádět pohyb s co nejmenší silou, ale maximálně efektivně. Za účelem zlepšení techniky upusťte od velmi převislých profilů a zaměřte se na náročné kroky po malých stupech a chytech. Nezapomínejte, že máte nohy a používejte je. Mnoho lezců dělá tu chybu, že nohy nepoužívá a vše drží na rukách. Takhle ale daleko nedolezete.

Cliffhanger Climbing Gym, Altona North, Victoria, Australia

 

6) Trénujte slabiny

Je to logické – když odbouráte vaše slabiny, stanete se lepším lezcem. Jak ale poznat, co je naší slabinou? Obvykle si myslíme, že je to nedostatek síly. Dokud někdo nepřijde a nepřeleze to s naprostou lehkostí. Tady pomůže spíše pohled zvenčí, takže se ptejte svých kolegů, co si oni myslí, že byste měli udělat lépe. Obvykle není příjemné  slyšet naše slabiny, ale tahle informace pomůže.

 

7) Procvičujte silné stránky

Zdá se, že vyřčené by mohlo být diametrálně v rozporu s předchozím tipem. Ne tak docela. Pokud se krátkozrace zaměříte pouze na slabé stránky a svou největší zbraň necháte chřadnout, může se stát, že o ni přijdete. Když budete rozvíjet své nedostatky, stanete se komplexním horolezcem. Ale kdo chce na zlepšení pracovat efektivně, musí cíleně rozvíjet i své vlastní silné stránky.

 

8) Neupínejte se k hodnocení obtížnosti

Stupeň obtížnosti na boulderu nebo lezecké stěně ne vždy objektivně vypovídá o skutečné náročnosti cesty. Stěna je plná mnoha různých osob s odlišnými schopnostmi i názory. Jednomu jdou lépe obliny, druhému sedí škrabky. To se odráží v celkovém hodnocení obtížnosti cesty číslem, které je dobrými motivátorem, ale nic víc. Kdo je posedlý údajem o obtížnosti, zapomíná většinou na rozvoj dalších dovedností a v celkovém důsledku si škodí. Pokud tedy vaším cílem není 9b :-)

bouldering (1)

 

9) Hrajte si

Dříve byl bouldering zesměšňován a přirovnáván k hraní si na kamenech roztroušených v lese. Na druhou stranu proč ne? Kreativita nezná mezí a tak si hrajte a bavte se. Zkuste vylézt cestu bez rukou. Nebo se zavázanými očima? A co takhle používat jenom dva prsty? I taková hra vás dokáže posunout dále. A hlavně je to zábava a vytržení ze stereotypu.

 

10) Zůstaňte v klidu

Lezení je obtížné a někdy musíme dost tvrdě makat abychom posunuli své hranice. není ale dobré upadat do skepse pakliže se nám nedaří. Lezení je v prvé řadě zábava a když to nejde dnes, tak to zkuste zítra anebo se zaměřte na něco jiného. Ono je všechno ve finále stejně v naší hlavě, takže když budeme dobře naladěni, úspěch se dostaví.